Firma AGV przedstawiła kaski wzorowane na modelach włoskich mistrzów z lat 70. XX wieku

Giacomo Agostini jest motocyklistą z największą liczbą wygranych Grad Prix w historii. Łącznie stawał na najwyższym podium aż 122 razy. Jego największy przeciwnik, Renzo Pasolini, był równie utalentowany, aczkolwiek miał znacznie mniej szczęścia. Obaj znakomici zawodnicy zostali uhonorowani przez AGV wydaniem specjalnej kolekcji kasków nawiązujących do osiągnięć mistrzów.

Fot. AGV

Kolekcja Racing Legends ma przypominać sprzęt używany przez obie legendy w latach 60. i 70. XX wieku. Model X3000 to praktycznie odrodzenie oryginalnego kasku noszonego przez Pasoliniego podczas jego kariery. Ma ten sam klasyczny wzór, ale został unowocześniony o wszystkie udoskonalenia w zakresie bezpieczeństwa.

X3000 ma w rzeczywistości grafikę pochodzącą ze skafandra Agostini z pięcioma kolorami olimpijskich pierścieni. Wkładka kasku ma skórzane wnętrze. Liner można oczywiście wyciągnąć w celu wyczyszczenia.

Fot. AGV

AGV przygotuje zaledwie 3000 sztuk tego modelu w cenie 449 dolarów. Do wyboru będzie aż dziesięć różnych wersji, w tym limitowana AGO1.

Dla Pasoliniego AGV ożywił również swój kask X70. To model otwarty, który również będzie dostępny w dziesięciu wariantach kolorystycznych, a jego cena wyniesie 229 dolarów.


AGV Legends | Caschi da corsa dal 1947. Źródło: YouTube, AGV Helmets

Warto dodać, że Pasolini zginął podczas Grand Prix Włoch 20 maja 1973 roku. Na torze Monza miała wówczas miejsce wyjątkowo paskudna kolizja, w której uczestniczyło w sumie 12 motocyklistów. Poza Pasolinim zginał wówczas również fiński motocyklista Jarno Saarinen.

Drugi z legendarnych kierowców, czyli Giacomo Agostini urodzony w 1942 roku, wciąż żyje.

%d bloggers like this: