To koniec motocyklowych blend? Francuzi wymyślili automatycznie przyciemniające się wizjery

Francuska firma Shetters nie była zadowolona z fotochromatycznych wizjerów motocyklowych, których czas przejścia do przyciemnionego wariantu trwa nawet do kilku minut. Specjaliści z Shetters opracowali własną, rewolucyjną technologię, która może okazać się niezwykle cenna i przydatna nie tylko dla motocyklistów.

Fot. Shetters

W wizjerze umieszczono kryształki reagujące na światło. Czas reakcji, czyli zmiana z jasnej szybki na przyciemnioną, to zaledwie 0,08 s. Nie znamy wszystkich szczegółów tej technologii, wiadomo jedynie, że chodzi o elastyczny ekran LCD zasilany energią słoneczną. Zmiana następuje praktycznie natychmiast, natomiast za decyzję o przyciemnieniu wizjera odpowiada czujnik światła. Do wyboru są również okulary przeciwsłoneczne działające na tej samej zasadzie.

Fot. Shetters

Wizjery Shetters początkowo przeznaczone będą do wybranych kasków Arai i Shoei. Niestety nowa technologia nie będzie tania. W przypadku wizjerów kasków motocyklowych cena wynosi 198 euro, natomiast okulary przeciwsłoneczne to wydatek aż 219 euro.


Teaser Shetters n°3. Źródło: YouTube, naoxica

Zastanawiamy się tylko, czy przyciemnienie szybki można jakoś wyłączyć. Raczej trudno byłoby znieść dyskotekę jasno-ciemno podczas przejazdu między drzewami, ze słońcem operującym za nimi. Na razie pomysł Francuzów trafił na Kickstartera (tutaj link). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie planem, pierwsze wizjery trafią do odbiorców już we wrześniu. Pożyjemy, zobaczymy.

%d bloggers like this: