Custom BMW 1200R Spitfire to ukłon w stronę kultowego myśliwca

Supermarine Spitfire jest jednym z najlepiej znanych i rozpoznawanych samolotów z okresu drugiej wojny światowej. Do dziś, 80 lat po przyjęciu do 19 szwadronu w Royal Air Force, wciąż jest źródłem inspiracji na najróżniejszych twórców, w tym… motocykli.

Fot. VTR Customs

Ostatni projekt nawiązujący do samolotu, który uratował Anglię, pochodzi ze Szwajcarii i nazywa się po prostu Spitfire. Maszyna została zbudowana przez VTR Customs z pomocą holenderskiej firmy TW Steel specjalizującej się w czasomierzach.

Fot. VTR Customs

Motocyklowy Spitfire bazuje na BMW R1200R, ale oryginalna maszyna została zmodyfikowana. Przede wszystkim znacznie wydłużono przednią sekcję, w sumie o 20 cm, ale najbardziej uderzający jest zewnętrzny kadłub, który został uformowany z surowego metalu za pomocą giętarek i młotów, bez komputerów i programów typu CAD.

Fot. VTR Customs

VTR udało się ręcznie uformować kadłub przypominający słynny myśliwiec. Czy żmudna praca warta była końcowego efektu? Szczerze mówiąc, dość trudno w tej obłej puszce doszukać się gracji i pięknej linii myśliwca z okresu drugiej wojny światowej.

Fot. VTR Customs

Na razie nie wiadomo, kiedy custom zostanie osobiście przedstawiony szerszej publiczności, ani czy powstaną następne wersje Spitfire’a. Może lepiej nie…

%d bloggers like this: