Jak zrobić dobre zdjęcia motocykla?

Fotografia jest sztuką, która nie zanika mimo postępu techniki i wszechobecnych kamer, które niedługo montowane będą chyba nawet w mikserach. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Twoje zdjęcia motocykla wyglądają tak słabo w porównaniu do fotek z folderów, zdradzamy jak zmienić ten stan rzeczy.

Zaplanuj swoją fotografię o złotej godzinie, czyli tuż po wschodzie słońca lub chwilę przed jego zachodem. Dlaczego? To krótkie momenty, gdy słońce świeci w wyjątkowy sposób: na wszystkim kładą się długie cienie, a świat otacza miękkie, ciepłe światło.

Wyjątkowość tych momentów spowodowana jest temperaturą barwową, która o złotej godzinie z spada do 2000-3000 Kelwinów (z ponad 5000 Kelwinów). Oczywiście tego efektu nie uzyskamy bez słońca, co oznacza, że niebo powinno być bezchmurne.

Co najciekawsze, o ile w pozostałych godzinach dnia unikamy robienia zdjęć pod światło, o złotej godzinie można w ten sposób znacznie urozmaicić zdjęcie (tzw. flara). Zazwyczaj dość kanciaste motocykle zarysowane ostrym, złotym słońcem, nabierają zupełnie innego wyglądu, zaś cienie dopełniają strukturę.

Fot. i.pinimg.com

Oczywiście nie należy zadowalać się kilkoma zdjęciami, tylko trzeba próbować poprawić scenę spacerując wokół motocykla i obserwując, jak światło odbija się od powierzchni. Za każdym razem warto strzelić kilka fotek. Później może się okazać, że spośród wielu niezłych, tylko kilka lub jednak są bliskie doskonałości.

Jest takie powiedzenie wśród fotografów: „Najlepsza kamera jaką masz, to ta, którą masz przy sobie”. Telefony komórkowe mają wbudowane niesamowite kamery, ale najlepszy efekt uzyskasz lustrzanką cyfrową z teleobiektywem i obiektywem szerokokątnym.

Teleobiektyw pozwala uchwycić z niezwykłą precyzją jakiś detal lub szczegół motocykla, natomiast szeroki kadr przydaje się w kontekście ukazania otaczającego maszynę środowiska – na przykład gdy wybrałeś jakaś industrialną scenerię dla jednośladu typu street lub zielony las dla enduro.

Oczywiście powyższe wskazówki to absolutna podstawa. W internecie można znaleźć ciekawe poradniki i wideoblogi poświęcone fotografii i wyjaśniające szczegółowo wszystkie zagadnienia dobrych zdjęć.

%d bloggers like this: