Jak kultywować wojskowe tradycje? Na przykład ożywiając motocykle z okresu II wojny światowej…

Podczas II wojny światowej wojska każdej ze stron barykady używały motocykli. Masowo wprowadzane od 1917 roku, motocykle szybko stały się bardzo pomocne w misjach rozpoznawczych i infiltracyjnych.

Fot. Royal Enfield

Dla brytyjskich żołnierzy jednym z ulubionych modeli podczas II wojny światowej był Royal Enfield Flying Flea. Jednoślad został zaprojektowany w taki sposób, aby mógł zostać zrzucony na spadochronie lub przeniesiony na szybowcach. Flying Flea był używany do przekazywania wiadomości i sygnałów między oddziałami, z którymi nie było łączności radiowej.

Fot. Royal Enfield

W czasie wojny do boju wysłano dziesiątki tysięcy motocykli Royal Enfield, z których około 4 000 sztuk to egzemplarze Flying Fleas. Model ten używany był głównie do wspierania oddziałów brytyjskich dywizjonów powietrznych, które nosiły symbol Pegaza.

Fot. Royal Enfield

Dekady po zakończeniu II wojny światowej Royal Enfield zdecydował się przywrócić „Latającą Pchłę” jako model z limitowanej edycji. Jednoślad pojawi się pod nazwą Classic 500 Pegasus i będzie hołdem dla motocykla używanego przez brytyjskie wojska.

Fot. Royal Enfield

Na całym świecie sprzedanych zostanie zaledwie 1000 sztuk modelu, z czego 250 przeznaczono na rynek indyjski. Co ciekawe, do Wielkiej Brytanii trafił tylko 190 tych maszyn. W Anglii motocykl wyceniono na 4 999 funtów (ok. 25 000 zł).

Fot. Royal Enfield

Dostępne będą dwie opcje kolorystyczne motocykla; Service Brown i Olive Drab Green, które są oczywiście współczesnymi wariantami barw maszyn używanych podczas wojny.

Fot. Royal Enfield

Każdy z egzemplarzy limitowanej serii wyposażony zostanie w wojskowe kufry z logo Pegaza, a także oryginalne oznaczenia wojskowych motocykli. Dodatkowo, w zgodzie z oryginałem, fabrycznie poczernione tłumiki, obręcze kół i pedały.

Fot. Royal Enfield

Royal Enfield planuje także serię odzieży militarnej, którą będzie można dokupić do motocykla.

%d bloggers like this: