Jeśli Bosch wprowadzi swoją technologię, zniknie ryzyko wywrotki motocykla?

Niemiecka gigant Bosch, zajmujący się między innymi produkcją z zakresu techniki motoryzacyjnej i przemysłowej, testuje nowe rozwiązanie technologiczne dotyczące bezpieczeństwa. Pomysł jest bardzo nietypowy, bo chodzi o technologię stosowaną przez astronautów do poruszania się w warunkach zerowej grawitacji.

Fot. Bosch

Odpalany w razie awarii ładunek odrzutowy ma zapewnić odpowiednią siłę w momencie, gdy opony motocykla tracą przyczepność. Innymi słowy, gdy maszyna wpadnie w poślizg i rozpocznie się proces wywrotki, motocyklista zyska dodatkowe, chwilowe wsparcie, które powinno umożliwić odzyskanie przyczepności.

Bosch prezentuje zresztą działanie systemu na filmie, które pojawił się na YouTube. Na razie nie wiadomo, kiedy projekt mógłby trafić do seryjnych motocykli, ani czy w ogóle to się stanie.


Źródło: YouTube, Roadshow

Minusem rozwiązania prezentowanego przez niemieckie przedsiębiorstwo z Gerlingen jest fakt, że system, podobnie jak poduszki powietrzne, może być użyty tylko raz. Po uruchomieniu układu i wystrzeleniu gazu, konieczna będzie wymiana urządzenia. Być może Bosch znajdzie sposób rozwiązana tego problemu.

%d bloggers like this: