Honda Motocompo z drewna do… samodzielnego złożenia

Sieć sklepów Kirshop wprowadza do asortymentu niezwykle szczegółowy, 180-cześciowy zestaw modelu Honda Motocompo wykonany z laserowo wyciętego drewna.

Fot. thekirkshop.com

Honda Motocompo to wynalazek, którego karier trwa już przeszło trzydzieści lat. Po raz pierwszy Japończycy zaprezentowali pojazd w 1981 roku, a równo 30 lat później ogłosili światu następcę o nazwie… Motor Compo. Może mało oryginalnie, ale przynajmniej od razu wiadomo, że to spadkobierca wcześniejszego pomysłu.

Oryginalny Motocompo był skuterem wyposażonym w silnik o pojemności 49 cm3, chłodzony powietrzem, o mocy 2,5 KM. Skuterek ważył 42 kg, zbiornik paliwa mieścił zaledwie dwa litry, co umożliwiało jednak przejechanie nawet do 140 kilometrów przy prędkości 30 km/h.

Fot. thekirkshop.com

Pojazd produkowany był w latach 1981 do 1983, na rynek trafiło dokładnie 53 369 sztuk Motocompo. Honda zaprzestała produkcji przypominającego zabawkę skutera zaledwie po 3 latach. Podobno z powodu niesatysfakcjonujących wyników sprzedaży.

Być może teraz to się zmieni dzięki profesorowi Kirkowi Shinmoto z Art Centre College od Design w Pasadenie, który zaprojektował drewniany model Motocompo, a jednocześnie jest szefem Kirkshop. Zanim Shinmoto zajął się produkcją niesamowitych drewnianych modeli, pracował w branży filmowej, a konkretnie w dziale animacji, dla takich potęg jak Dreamworks Animiation i Titmouse Studios.

Fot. thekirkshop.com

180-częściowy zestaw składa się z precyzyjnie wycinanych laserowych części. Materiałem bazowym jest klon, sklejka oraz fornir z orzecha włoskiego. W zestawie znajduje się również kilka akrylowych kostek. Projektowanie elementów odbywało się w środowisku CAD.

Według producenta złożenie Motocompo trwa od dwóch do trzech godzin. Całą procedurę ułatwia szczegółowa instrukcja. Do łączenia poszczególnych elementów przeznaczono mocny, szybkoschnący klej do drewna.

Fot. thekirkshop.com

Drewniany Motocompo jest imponująco szczegółowy, łącznie z kierownicą i siedzeniem wykorzystujące podobne mechanizmy składania jak w prawdziwym jednośladzie Japończyków. Sterowanie rzeczywiście działa, a koła obracają się na piastach. Co ciekawe, model ten pozwala również na wiele konfiguracji podpórek i podnóżków.

Drewniany model do samodzielnego złożenia kosztuje 70 dol. za sztukę. Więcej szczegółów i opcja zakupu możliwa dostępna jest na stronie Kirkshop.

Fot. thekirkshop.com
%d bloggers like this: