Jak tankować Panie Premierze? W niedziele stacje są jak supermarkety

Według polityków zamknięcie supermarketów w niedziele spowoduje, że pracownicy mogą wreszcie chodzić z dziećmi do parków. Niestety nie wszyscy, bo życie nie znosi próżni, a stacje benzynowe powoli zamieniają się w małe supermarkety.

Właściciele stacji poszerzają asortyment dostępnych towarów i zwiększają liczbę pracowników, ale chodzi o jeszcze jedną rzecz. Płacenie za paliwo staje się uciążliwe, kiedy kilka osób w kolejce ma w koszykach po kilkanaście produktów.

Szczerze mówiąc do tej pory też bywało różnie, na przykład kiedy kilka osób najdzie ochota na hot-doga, albo pojawia się nierozgarnięty klient żądający faktury za paliwo – zatory robią się błyskawicznie. Być może rozwiązanie tego problemu jest tuż, tuż…

Ride Command. Foto: Indian

W USA testowana jest technologia umożliwiające płacenie bezpośrednio przy dystrybutorze paliwa. Oczywiście takie systemy już istnieją, jednak ich wadą jest podatność na hakerskie ataki typu skimming, tj. kradzież danych karty kredytowej za pośrednictwem zmyślnie ukrytych skanerów instalowanych na terminalach płatniczych.

Rozwiązanie problemu zaproponował Chevrolet. Aby uniknąć ryzyka kradzieży wystarczy wprowadzić odpowiednią funkcję do systemów multimedialnych pojazdów. W samochodach amerykańskiej marki usługa nazywa się Chevy Marketplace, natomiast nowa funkcja tankowania bez użycia gotówki dotyczy stacji sieci Shell.

Aby zatankować bez konieczności płacenia kartą lub gotówką wystarczy wybrać na ekranie ikonkę Shell, kwotę tankowania i określoną stację benzynową na mapie. Po chwili użytkownik dostaje kod, który należy wpisać do terminala płatniczego stacji benzynowej. Kod odbezpiecza dystrybutor i umożliwia zatankowanie za wybraną na początku kwotę.

funkcje Indian Motorcycle Ride Command. Foto: Indian

Metoda jest prosta i podobno całkowicie bezpieczna dla użytkowników. Ten system pozwala jednocześnie uniknąć długich kolejek osobom, które przyjechały na stację po paliwo, a nie na niedzielne zakupy. Czy rozwiązanie Chevroleta sprawdziłoby się w Polsce?

%d bloggers like this: