BMW będzie drukować motocykle?

Kilka tygodni temu BMW zrobiło krok w kierunku masowej produkcji części z włókna węglowego łącznie z prototypowym wahaczem, a obecnie niemiecka firma ujawnia drukowane 3D podwozie i wahacz modelu S1000RR.

Zbudowany z wydrukowanych części motocykl został przedstawiony podczas Digital Day na Majorce. Niemal organiczny sposób w jaki skonstruowano ramę i wahacz, sprawia, że części wyglądają jakby pochodziły od kosmitów.

Fot. visordown.com

BMW w rzeczywistości nie opublikowało wielu informacji na temat samego motocykla. Prezentowana maszyna ma być głównie przykładem tego, co może stworzyć nowoczesny dział firmy korzystający w pełni z technologii druku 3D.

Jedną z zalet części wytwarzanych metodą druku 3D jest wysoki stopień swobody w zakresie ich konstrukcji. Ponadto mogą być wytwarzane szybko, w świetnej jakości i precyzyjnym wykonaniu. Dodatkowo znika potrzeba stosowania tradycyjnych narzędzi produkcyjnych, takich jak formy prasowe i odlewnicze – geometria części jest określana w całości przez cyfrowy zestaw danych.

Fot. visordown.com

Obecnie większość drukowanych części 3D wykorzystywana jest raczej w prototypach niż masowej produkcji, ponieważ można je łatwo modyfikować i zmieniać w trakcie projektu.

BMW uważa jednak, że istnieje olbrzymi potencjał tej technologii w masowej produkcji. Niektóre części samochodowe Rolls Royce – czyli firmy będącej pod pieczą BMW, są już drukowane w 3D. Nowy BMW i8 Roadster również wykorzystuje podobną technologię. Ponadto druk 3D może odgrywać olbrzymią rolę w personalizacji pojazdów.

Fot. visordown.com

Na razie nie spodziewamy się kompletnego, nowego modelu BMW, wykonanego w drukarce, ale możemy być raczej pewni, że technologia ta będzie miała co raz większy i bardziej zauważalny wpływ na motocykle w nadchodzących latach.

%d bloggers like this: