Czy mandaty za przekroczenie prędkości są za niskie?

Wirtualna Polska pochyliła się nad zagadnieniem taryfikatora mandatów i wskazuje, że 500 zł za przekroczenie prędkości o ponad 51 km/h to kwota niekoniecznie wysoka, chociaż w przypadku większości Polaków, będzie to aż 1/5 lub nawet więcej ich zarobków.

Foto: Policja

Oczywiście średnia płaca w naszym kraju jest stosunkowo wysoka i wynosi obecnie ponad 4 tys. złotych, jednak nie odzwierciedla ona rzeczywistych zarobków większości rodaków. Bardziej realna jest dominanta, czyli najczęstsze miesięczne wynagrodzenie ogółem brutto (podawane przez GUS), które wynosi nieco ponad 2 tys. złotych (1,7 netto). Również mediana, czyli wartość środkowa, to kwota znacznie niższa niż przeciętna płaca (obecnie ok. 2,5 tys. netto).

Dla osób zarabiających 2 lub 2,5 tys. złotych, zabranie 1/5 tych miesięcznych dochodów na pewno jest surową karą, ale WP zwraca uwagę na osoby, dla których 500 zł to kwota, którą wydają na obiad lub przekąski przed „ośmiorniczkami”. Czy mandat w wysokości 500 zł jest adekwatną karą dla osoby, która zarabia miesięcznie 10 000 zł netto lub więcej?

Być może kwota mandatu powinna korespondować z zarobkami, aby kara była dotkliwa również dla bogatych. Takie rozwiązanie stosuje m.in. Wielka Brytania, Szwajcaria i Finlandia. Czy potrzebujemy podobnego systemu także w Polsce?

Źródło: Wirtualna Polska

%d bloggers like this: