Wieje Nudą, czyli dawny koncepcyjny motocykl Suzuki

Japończycy zapewne nie widzą, że słowo nuda to w języku polskim zgodnie ze słownikiem PWN – „uczucie przygnębienia, zniechęcenia, spowodowane bezczynnością, monotonią życia” lub też „cecha rzeczy wywołującej taki przykry stan”. Ale Nuda nigdy nie miała budzić przygnębienia, wręcz przeciwnie!

Fot. Adam Curtin/Suzuki

Nuda pojawiała wiele lat temu podczas targów. Suzuki wyfasowało ten koncept w zamierzchłych latach 80. Dokładnie w 1986 roku Japończycy pokazali Nudę w trakcie Tokyo Motor Show. Oparta na modelu GSX-R 750 maszyna została wyposażona w czterocylindrowy silnik R4 o pojemności 749 cm3. GSX-R 750 był naówczas nowością, która pojawiła się na świecie zaledwie rok wcześniej.

Prawdziwym wynalazkiem było futurystyczne zawieszenie Nudy i ostateczny wygląd. Koncepcyjna maszyna posiadała rewolucyjny napęd na dwa koła! Niestety tajemniczy motocykl nigdy nie wszedł do produkcji ze względu na wysokie koszty i zawodności zastosowanej technologii. Właściwie nie mamy nawet dokładnych informacji, jak ten napęd był realizowany, poza tym, że były to dwa jednostronne wahacze.

Fot. Adam Curtin/Suzuki

Swoją drogą Nuda, jako nazwa motocykla, pojawiła się wiele lat później w motocyklu Husqvarna, a konkretnie modelu Nuda 900, który był właściwie klonem BMW F800. Ale to już zupełnie inna historia…

%d bloggers like this: