Amerykańska „Królowa Szybkości” podjęła nieudaną próbę bicia rekordu świata

Valerie Thomson jest już najszybszą kobietą na dwóch kołach po osiągnięciu prędkości 304,2 mil na godzinę (ok. 490 km/h) na motocyklu „Bub7” w 2016 roku podczas próby w Bonneville. To jednak nie zaspokoiło aspiracji Amerykanki, która postanowiła powalczyć o pobicie światowego rekordu szybkości.

Fot. FIM – Fédération Internationale de Motocyclisme

„Queen of Speed” podjęła kolejną próbę bicia rekordu świata na specjalnym torze w Australii, podczas imprezy Lake Gairdner World Speed Trials. Niestety poniedziałkowa próba okazała się nieudana. Thomson chciała rozpędzić się do 376 mil na godzinę (ok. 605 km/h)

Bolid zawodniczki wyposażony w trzylitrowy, 500-konny, turbodoładowany silnik V4, dosłownie wzleciał w powietrze po przejechaniu ok. 4 km trasy i rozpędzeniu do 299 mil na godzinę (ok. 480 km/h). Korpus jednośladu z włókna węglowego na szczęście wytrzymał, chociaż droga hamowania wyniosła ponad półtora kilometra!

Fot. FIM – Fédération Internationale de Motocyclisme

Valerie Thomson może mówić o dużym szczęściu, bo odniosła tylko niewielkie obrażenia. Jak wygląda taka próba (również z wnętrza bolidu), można zobaczyć na poniższym filmie.


Valerie Thompson World’s Fastest Woman on a Motorcycle. Źródło: YouTube, Valerie Thompson

%d bloggers like this: