Zanim zostali gwiazdami, dostarczali pizzę, lub pracowali jako kurierzy na rowerach. Rozpoznajesz ich?

Gwiazdy i celebryci nie zawsze wywodzą się z eleganckich kręgów, o czym niekoniecznie lubią nam przypominać, pomijając tych, którzy rzeczywiście do wszystkiego doszli sami. Niektóry, zanim stali się popularni, wykonywali całkiem zwyczajne zawody, imali się różnych zajęć. Na przykład jeździli skuterami dowożąc pizzę lub byli kurierami na rowerach. Oto pięć gwiazd, których być może nie podejrzewałeś o takie początki…

Marky Ramone

Magazyn „Rolling Stone” umieścił Ramone’a na 26. miejscu listy „100 najlepszych artystów wszech czasów”. To ostatni żyjący członek amerykańskiego zespołu rockowego Ramones, który uważany jest za pierwszą grupę grająca punk rocka.

O początkach perkusisty można przeczytać w wydanej trzy lata temu biografii pod mocnym tytułem „Punk Rock Blitzkrieg: My Life as a Ramone”, która dotychczas nie doczekała się tłumaczenia na język polski. Marky Ramone nie kryje żadnych szczegółów, przytacza wiele anegdot i faktów ze swojego życia, między innymi o pracy kuriera rowerowego. W rzeczywistości była to część jego dwunastostopniowego programu powrotu do trzeźwości, który wyznaczyła mu organizacja Anonymous Alcoholics.

Marky Ramone. Fot. by David Shankbone (David Shankbone) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Ramone zaczął walkę z nałogiem po tym, gdy został w 1983 roku poproszony o opuszczenie zespołu z powodu problemów z piciem. Jazda po Nowym Jorku jako kurier była jednym ze sposobów, aby zapomnieć o alkoholu.

Marky Ramone pisał o tym tak: „Wstaję o piątej trzydzieści, jem duże śniadanie, jeżdżę na rowerze i przesyłam raporty do biura przy West Twenty-Seventh Street. Noszę spodnie dresowe i buty rowerowe. Ludzie mogli wiedzieć, kim był Marky Ramone, ale to nie ja. Teraz jestem po prostu kurierem

Pamiętam miasto jako dżunglę. Samochody, taksówki, ciężarówki, autobusy… Były dla mnie drapieżnikami. Czułem się pomiędzy nimi jak ofiara. Skrzyżowania były jak bagna – miałeś nadzieję, że ty i twój plecak jakoś przeżyjecie” – pisze w swojej biografii Marky.

Być może doświadczenia amerykańskiego perkusisty jako kuriera rowerowego pozwoli mu zerwać z nałogiem, ale myślę, że doszedłby do siebie o wiele szybciej, gdyby dołączył do rozwozicieli pizzy w Polsce, którzy dostarczają na skuterach zamówienia w grudniu i styczniu…

GZA z Wu-Tang Clan

Na Wschodnim Wybrzeżu USA w późnych latach 80-siątych było wiele grup hiphopowych i masa odjechanych projektów, a to oznacza, że nie było łatwo przebić się przez ten tłum i zrobić karierę muzyczną. W jednym z wywiadów dla portalu UndergroundHipHop.com amerykański raper, autor piosenek i współzałożyciel Wu-Tang Clan – Gary Price, lepiej znany jako GZA, opowiedział o części swojego życia. Tego fragmentu, zanim stał się żywą legendą.

GZA. Źródło: https://www.flickr.com/photos/spcoon/105356931 Author Sean Coon (https://www.flickr.com/people/spcoon/)

Price nie odcina się od przeszłości. Właściwie to wciąż jest zadowolony z wielu poprzednich zawodów, które wykonywał. Był również kurierem rowerowym, i to zajęcie bardzo przypadło mu do gustu. „Byłem wolnym strzelcem, więc jeździłem ze zleceniami kiedy chciałem, a zostawałem w domu, kiedy padało lub mi się nie chciało. Za to gdy świeciło słońce, znów pracowałem” – opowiada raper. Przyznaje również, że to zajęcie dawało mu wówczas nie tylko satysfakcje, ale całkiem zadowalające pieniądze.

Rob Zombie

Trudno zdecydować czy Rob Zombie zasłynął bardziej jako muzyk i założyciel grupy metalowej White Zombies, czy jako reżyser horrorów, takich jak „Dom tysiąca trupów” z 2003 roku, który Robert Bartleh Cummings (bo tak nazywa się Rob Zombie) nie tylko wyreżyserował, ale napisał też scenariusz do filmu.

Oczywiście nikt nie udaje, że „Dom tysiąca trupów” to arcydzieło kinematografii, ale trzeba przyznać, że 18 mln dolarów dochodu z biletów, przy budżecie filmu 7 mln dolarów, to całkiem niezły wynik jak na faceta, który o dużym kinie wiedział tyle co nic.


Rob Zombie – Never Gonna Stop (The Red Red Kroovy). Źródło: YouTube, RobZombieVEVO

Ale to przecież nie główna działalność Zombie. Zanim znalazł się wśród największych sław rock ‘n’ rolla, kontrowersyjny artysta mieszkał w Nowym Jorku i pracował jako kurier rowerowy. Działo się to w połowie lat 80. Według biogramu Zombie na IMBD, artysta nie był tym doświadczeniem zachwycony. „Bycie kurierem w w Nowym Jorku było najgorszą pracą jaką kiedykolwiek miałem. Dwukrotnie zostałem potrącony przez samochody, chociaż nie odniosłem obrażeń. Ale dało mi to do myślenia, bo ile razy możesz zderzyć się z rozpędzoną bryłą metalu i na własnych nogach odejść z miejsca wypadku?” – tłumaczył swoje wątpliwości Rob Zombie.

Jennifer Aniston

Na długo przed telewizyjnym megahitem, czyli serialem „Przyjaciele”, Jennifer Aniston jeździła po ulicach Wielkiego Jabłka z małym plecakiem wypełnionym przesyłkami. Miała zaledwie 19 lat i próbowała zarobić trochę grosza, bo jak większość początkujących aktorek chodziła często na castingi, ale praktycznie nie miała się z czego się utrzymywać.

Jennifer Aniston. Źródło: Angela George [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Zanim właścicielka gwiazdy na Hollywood Walk of Fame, którą widzowie na całym świecie pokochali za rolę Rachel Karen Grenn, stała się ikoną kina, pracowała jako telemarketerka, kelnerka i kurier rowerowy. To ostatnie zajęcie uważa za najcięższa pracę w swoim życiu, a najgorszy moment to uderzenie w drzwi samochodu, które otworzyły się tuż przed jej przednim kołem roweru. „Jestem bardzo nieskoordynowana i wyjątkowo nieporadna” – z rozbrajającą szczerością wyznała podczas konferencji prasowej filmu „Szefowie wrogowie”.

Być może dlatego Aniston nigdy nie podzielała pasji do jednośladów, głównie motocykli, z której znany jest Brad Pitt, były mąż gwiazdy.

Chuck Palahniuk

Amerykański powieściopisarz, eseista i dziennikarz, jest znany między innymi z powieści pt. „Podziemny Krąg” (ang. Fight Club), którą David Fincher zekranizował w 1999 roku. Swoją drogą głównego bohatera w tej produkcji zagrał wspomniany Brad Pitt.

Chuck Palahniuk. Źródło: By Roferbia (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Zanim Chuck stał się sławny, imał się różnych zajęć. Obsługiwał projektor filmowy w kinie, był mechanikiem linii montażowych, serwisantem zmywarek, itd. Przez pewien czas jeździł także na rowerze jako kurier, głownie po deszczowych ulicach Portland, gdzie studiował na uniwersytecie oregońskim. Wiele lat później w zabawny sposób porównał zajęcie kuriera rowerowego i dziennikarza w jednym z wywiadów, twierdząc, że jazda na rowerze okazała się lepszym źródłem dochodów.

%d bloggers like this: