Zmarł Ivano Beggio – twórca sukcesu marki Aprilia

Ivano Beggio, człowiek, który zamienił Aprilię z małej rodzinnej firmy w międzynarodowego giganta i 4. największego producenta motocykli na świecie, zmarł w wieku 73 lat.

Ivano Beggio był synem założyciela firmy, Alberto Beggio, który rozpoczął produkcję rowerów Aprilia tuż po II wojnie światowej. Jednak to dopiero Ivano skonstruował wraz z zespołem pierwszym motorower Colibri i zapoczątkował masową produkcję. Przez jakiś czas Aprilia była największą europejską firmą motoryzacyjną wchłaniającą rywali, w tym marki Laverda i Moto Guzzi.

Ivano Beggio. Fot. materiały prasowe

Szczyt popularności Aprilii przypada na lata 90. Oprócz dominacji w mniejszych klasach wyścigów GP, firma czerpała korzyści z rozkwitu włoskiego rynku skuterów, co z kolei umożliwiło Ivano Beggio odważne inwestycje.

Prawdziwym przełomem było pojawienie się RSV Mille w 1998 roku, pierwszego motocykla o pojemności 1000 cm3 Aprilii i pierwszej poważnej, opracowanej przez inżynierów marki, maszyny czterocylindrowej. Dzięki niej Aprilia dołączyła do mistrzów WSB i stała się prawdziwą alternatywą dla takich marek jak Ducati i japońskich superbikeów. Następne motocykle włoskiej marki: Tuono, Falco, Caponord i Futura pozwoliły firmie stać się głównym graczem na rynku motocyklowym.

Niestety nowe tysiąclecie przyniosło gwałtowny spadek na rynku skuterów, który był fundamentem działalności Aprilii. Trudną sytuację konkurenta wykorzystał jego największy rywal, czyli Paggio, który ostatecznie przejął kontrole nad Aprilią w 2004 roku. Beggio pozostał w firmie jeszcze kilka lat, a w końcu przeszedł na emeryturę.

Mimo trudnych dekad, to sukcesy Beggio na czele Aprilii doprowadziły włoską markę na sam szczyt. Ivano Beggio był niezwykle kreatywny i pełen pasji. Stał się częścią historii włoskiej motoryzacji, ale nie tylko Włosi będą go pamiętać…

%d bloggers like this: