Nowe wideo Yamahy prezentuje technologię i mechanikę Niken

Podczas targów EICMA 2017 Yamaha odkryła sekrety nadchodzącego modelu Niken, trójkołowego, sportowego turystyka. Nieortodoksyjna maszyna zrobiła spore wrażenie, chociaż nie wiadomo jeszcze czy zainteresowanie bierze się z ciekawości, czy faktycznego wzięcia trójkołowca. To pokażą dopiero wyniki sprzedaży.

Wygląda na to, że Yamaha postanowiła wreszcie dokładnie przedstawić technologiczne aspekty swojej konstrukcji w przejrzystym i klarownym wideo. I bardzo dobrze.

Fot. Yamaha

W odróżnieniu od przeciętnego trójkołowca, Niken może pochwalić się dwoma kołami z przodu i jednym z tyłu. Tego typu rozwiązanie zapewnia duża dokładność i stabilność w zakrętach. Chociaż Niken bazuje na popularnym hyper-nakedzie FZ-09, jednostka ma swoje własne, specjalnie zaprojektowane podwozie umożliwiające dostosowanie się do nietypowej geometrii ramy w trójkołowej konfiguracji.

Niken wykorzystuje to, co Yamaha nazywa Leaning Multi-Whee lub LMW, czyli najprościej rzecz ujmując technologię podwójnych, pochylanych kół. Wraz z układem kierowniczym z kompensacją Ackermana i rozkładem ciężaru pomiędzy przodem a tyłem na poziomie 50 do 50 proc., możliwi kąt pochylenia w zakręcie wynosi aż 45 stopni.

Fot. Yamaha

Unikalne zdolności pokonywania zakrętów mają być zresztą jedną z głównych zalet Niken. Dodajmy jeszcze do tego system kontroli trakcji z 2 trybami, sprzęgło A&S – zwiększające stabilność w trakcie redukcji biegu, system QSS ułatwiający podwyższenie biegu oraz system D-MODE z 3 trybami pracy, a robi się naprawdę ciekawie.

Jednak zamiast długich i niewiele mówiących opisów technologii, Yamaha pokazuje ich działanie w praktyce. Na dodatek w pięknej, górskiej scenerii. To działa na wyobraźnię!


Yamaha NIKEN – The Technology Behind the Revolution. Źródło: YouTube, YamahaMotorUSA

%d bloggers like this: