Hołowczyc stracił prawo jazdy na trzy miesiące. I co teraz?

Jeden z najbardziej utytułowanych polskich kierowców rajdowych stracił prawo jazdy w zeszły czwartek. Sytuacja miała miejsce w gminie Nowa Ruda na odcinku drogi w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Według pomiaru policji średnia prędkość Hołowczyca wynosiła 113 km/h.

Trzykrotny rajdowy mistrz Polski skomentował sprawę na Facebooku: „Sytuacja w zasadzie banalna. Jedziemy sobie razem z Maćkiem Wisławskim do Polanicy na spotkanie z klientami pewnego dużego banku. Dojeżdżamy do Nowej Rudy, wspominając sobie nasze niegdysiejsze zwycięstwa odniesione tych okolicach. Jechaliśmy spokojnie, raczej nie szybciej niż 100 km/h.

Hołowczyc nie zgodził się z zapisem z rejestratora okazanym przez policję: „Tłumaczymy im z Maćkiem, że jesteśmy przekonani, że nie jechaliśmy powyżej 100 km/h, że odczyt to jest ich prędkość, a nie nasza, że taka metoda pomiaru nie jest precyzyjna, że są wyroki sądów w tej materii. Pokazujemy, że w radiowozie ciśnienie kół jest sporo za niskie i to też zawyża wskazywaną prędkość. To wszystko na nic” – napisał rajdowiec.

Foto: Policja

Mimo że Hołowczyc nie zgodził się na przyjęcie mandatu, tłumacząc swoja decyzję nieprecyzyjnie przeprowadzonym pomiarem prędkości, zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowca przyłapany na przekroczeniu prędkości w obszarze zabudowanym o 50 km/h traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Dokument odbiera starosta powiatowy na wniosek policji.

Nieprzyjęcie mandatu nie wstrzymuje postępowania administracyjnego skutkującego odebraniem prawa jazdy. Oczywiście pozostaje jeszcze droga sądowa, ale nie zmienia to niemożności, do czasu rozstrzygnięcia sprawy, prowadzenia pojazdów silnikowych przez Hołowczyca.

W sytuacji gdy mimo wydania przez starostę decyzji administracyjnej o zatrzymaniu dokumentu prawa jazdy na okres 3 miesięcy, kierowca którego wydana decyzja dotyczy nadal będzie poruszał się po drogach i zostanie zatrzymany do kontroli, wówczas starosta przedłuża okres zatrzymania dokumentu prawa jazdy do 6 miesięcy. Po upływie wskazanych terminów, kierowca będzie mógł odebrać dokument prawa jazdy w właściwym wydziale komunikacji.

Kierowcy, który mimo przedłużenia okresu zatrzymania dokumentu prawa jazdy do 6 miesięcy, wciąż porusza się samochodem, starosta cofa uprawnienia do kierowania pojazdem. W związku z czym, aby uprawnienia odzyskać, kierowca będzie musiał ponownie spełnić wymagania stawiane osobom, które po raz pierwszy ubiegają się o uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi.

%d bloggers like this: