Raport 2017: Sprzedaż motocykli w Europie maleje

Na podstawie danych dotyczących rejestracji motocykli w wiodących krajach łatwo ustalić rzeczywistą sprzedaż jednośladów. Dane są jednoznacznie. Jest źle.

Łączna sprzedaż motocykli w Europie spadła w 2017 roku o 9,5%. W niektórych krajach było gorzej, np. w Anglii spadek wyniósł aż 18%. Całkowita sprzedaż motocykli w Europie w 2017 roku wyniosła 913 723 sztuk w porównaniu do 1 009 678 w 2016 roku. Możemy się jednak pocieszać, że nadal jest znacznie wyższa niż w 2015 roku, kiedy klienci zakupili ogółem 891 369 maszyn.

Spośród pięciu największych rynków w Europie (na potrzeby statystyki z uwzględnieniem Anglii, która plasuje się na piątym miejscu), tylko dwa kraje wyłamują się z depresji. Francja i Włochy odnotowany niewielki wzrost liczny rejestracji. Niemcy, Hiszpania oraz Anglia zanotowały spadek.

Fot. visordown.com

W rezultacie Wochy odzyskały drugą pozycję pod względem wielkości rynku motoryzacyjnego, tuż po Francji. Warto jeszcze zauważyć, że zarówno Francja, jak i Włochy, nie osiągnęły jeszcze poziomu sprzedaży sprzed kryzysu. W rzeczywistości oba kraje sprzedały w ubiegłym roku znacznie mniej motocykli niż w 2010 roku. Dla odmiany w Anglii sprzedaż jest niska, ale lepsza niż osiem lat temu.

Analizując wykres można również dostrzec, że brytyjski trend sprzedaży motocykli w ciągu ostatnich siedmiu lat idealnie pasuje do Niemiec. Wskazuje to, że dotychczas Brexit nie wpłynął na wynik sprzedaży na Wyspach.

Wyjaśnienia branży dotyczące spadku sprzedaży w 2017 roku są proste. Głównym winowajcą jest Euro4. Pod koniec 2016 roku producenci hurtem wprowadzali na rynek maszyny spełniające jedynie normę Euro3, zanim od stycznia 2017 roku zaczęła obowiązywać norma Euro4.

Jednocześnie oferowali klientom duże rabaty i opcje wstępnej rejestracji, aby uniknąć problemów z zaostrzonymi normami spalania. Wynikający z tego boom rejestracji podbił dane sprzedażowe za 2016 rok i doprowadził do nieuniknionych spadków w 2017.

Pierwsze dane dotyczące sprzedaży w 2018 roku są optymistyczne, na przykład w Wielkiej Brytanii sprzedaż wzrosła w styczniu o 12,9% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Również rejestracje w Polsce, których analizę przedstawia co miesiąc PZPM, wskazują na powolny wzrost.

%d bloggers like this: