Niezwykłe motocykle zatrzymane w czasie

Oto fotografia zwycięzcy tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Underwater Photographer of the Year. Tobias Friedrich wykonał panoramiczne zdjęcie brytyjskich pojazdów wojskowych z okresu II wojny światowej we wraku statku na dnie Morza Czerwonego.

Zdjęcie zatytułowane zostało „Cycle War” i przedstawia motocykle Norton 16H na ciężarówkach Fordson WOT 3 na statku SS Thistlegorm. Była to początkowo cywilna jednostka handlowa, która została wcielona do Royal Navy i zatopiona w październiku 1941 roku na egipskich wodach pomiędzy Szarm el-Szejk a At-Tur.

Fot. Tobias Friedrich

Co ciekawe, SS Thistlegorm nie zatonął w wyniku działań niemieckich U-Bootów, ale został zbombardowany przez dwa niemieckie bombowce lecące z bazy na Krecie. Bomby uderzyły w skład amunicji rozsadzając pokład.

Warunki w okolicy gdzie leży SS Thistlegorm są trudne ze względu na silne prądy. Wrak dostępny jest tylko dla doświadczonych nurków. Odkryty został w latach 50. XX wieku przez Jacquesa-Yves Cousteau. Zdjęcie Friedricha zostało wybrane spośród ponad 5 tysięcy wykonanych przez podwodnych fotografów z całego świata.

%d bloggers like this: