Na Orlenie zatankujesz motocykl, kupisz chleb, telewizor i nowe buty

Zatwierdzenie przez Sejm ustawy zakazującej handlu w niedzielę miało uwolnić pracowników z niedzielnego kieratu i pozwolić im spędzić ten dzień z rodziną. Ten pomysł z góry skazany był na niepowodzenie, bo natura nie znosi próżni, a ludzie i tak będą w siódmy dzień tygodnia tłumnie odwiedzać sklepy, to znaczy stacje benzynowe, które przejmą funkcję dyskontów.

Typowa stacja benzynowa Orlenu w roku 2020? Fot. Adam Kliczek, http://zatrzymujeczas.pl (CC-BY-SA-3.0)

2 lutego 2018 roku podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy, Polski Koncern Naftowy Orlen podjął decyzję o wprowadzeniu zmian umożliwiających zwiększenie obrotów w niedziele wyłączone z handlu. Orlen będzie zatem sprzedawał w wolne niedziele przekąski, mięso, ryby, biżuterię, sprzęt AGD. Popyt na pewni będzie duży, zatem żeby mu sprostać, konieczne będzie zatrudnienie nowych pracowników, pewnie tych samych, którzy stracą niedzielne dniówki w supermarketach.

Przypomnijmy, że zakaz ma być wprowadzany stopniowo. Od marca 2018 roku tylko pierwsza i ostatnia niedziela miesiąca będą handlowymi. Od 2019 roku zakupy zrobimy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, zaś od 2020 roku ma obowiązywać zakaz prawie we wszystkie niedziele – wyjątkiem będą weekendy przed świętami.

%d bloggers like this: