Harley-Davidson zamyka fabrykę w stanie Missouri. Powód? Spadek sprzedaży

Szefowie H-D postanowili zamknąć zakład montażowy w Kansas City w stanie Missouri, jedną z czterech amerykańskich fabryk firmy.

Sprzedaż Harleya gwałtownie spadła w 2017 roku, w związku z czym firma zdecydowała się kontynuować konsolidację działalności produkcyjnej. Jednym z etapów tego procesu jest zamknięcie potężnego zakładu w Kansas City.

Foto: Harley-Davidson

Efektem tej decyzji będzie utrata pracy przez 800 pracowników zatrudnionych w zakładzie. Cześć osób otrzyma jednak szansę kontynuacji zatrudnienia, ale w innym miejscu, Harley-Davidson planuje bowiem zwiększyć produkcję w mieście York w Pensylwanii, gdzie również znajduje się zakład firmy. Tym samym pojawi się 450 nowych stanowisk dla byłych i nowych pracowników.

Harley-Davidson walczy obecnie o przerwanie złej passy. Światowa sprzedaż detaliczna motocykli Harley-Davidson spadła o 6,7% w 2017 roku (w porównaniu do 2016). Sprzedaż krajowa zniżkowała jeszcze bardziej, tj. o 8,5%. Sprzedaż zagraniczna spadła o 3,9%.

W 2017 roku H-D wysłał do dealerów 144 893 motocykle, co stanowi spadek o 10% w stosunku do roku poprzedniego. W 2017 roku globalnie maszyn było 241 498, natomiast oczekiwania na 2018 rok, to 231 000 do 236 000 sprzedanych motocykli.

Najwyraźniej Harley szuka obecnie możliwości zwiększenia swojego udział w biznesie międzynarodowym zamiast koncentrować się na niepewnym rynku krajowym. Przypomnijmy, że dalekosiężne plany H-D obejmują aż dwa miliony nowych motocyklistów w USA (w nadchodzącym dziesięcioleciu) oraz zwiększenie obecności marki na rynkach międzynarodowych do ok. 50% (obecnie ok. 38%).

W ramach tych starań firma ogłosiła również, że wypuści pierwszy elektryczny motocykl w ciągu 18 miesięcy.

%d bloggers like this: