Obowiązkowe, coroczne badanie wzroku dla wszystkich kierowców?!

To pomysł posłanki PO, Mirosławy Nykiel, która twierdzi, że taki zapis zwiększyłby bezpieczeństwo na drogach. Nowe przepisy miałby uderzyć przede wszystkim w seniorów.

Według danych policji tylko w 2016 roku osoby powyżej 60. roku życia były odpowiedzialne za spowodowanie ponad 4 000 wypadków. Nie oznacza to oczywiście, że w każdym z tych zdarzeń powodem był zły stan wzroku sprawców, lecz zapewne coroczna kontrola stanu wzroku wyeliminowała by skrajne przypadki.

fot. pixaby.com/CC0 Public Domain

Niestety projekt skierowany przez Mirosławę Nykiel do Ministerstwa Zdrowia obejmuje wszystkich kierowców, bez względu na wiek. Aktualnie prawa jazdy wydawane są bezterminowo, warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku wady wzroku kierowcy, ustawodawca przewidział pewne ograniczenia.

Dla osób ze stwierdzoną wadą wzroku wydawane jest prawo jazdy o ograniczonej ważności. W zależności od wady wzroku, okres ten wynosi od jednego roku do 10 lat. Pod koniec okresu ważności prawa jazdy, kierowca musi wykonać badania u lekarza uprawnionego do badania kierowców i zgłosić się z wynikami do Wydziału Komunikacji w miejscu zamieszkania, gdzie zostanie złożony wniosek o nowy dokument.

%d bloggers like this: