Matthias Walkner wygrywa Dakar 2018

Kolejna wygrana KTM w jednym z najtrudniejszych rajdów świata. Zawodnik Red Bull KTM, Matthias Walkner, zapewnił sobie zwycięstwo w etapie zakończonym w Kordobie. Mając około 20 minut przewagi, udało mu się zdobyć również triumf w całym Dakarze. To podwójne zwycięstwo jest nagrodą dla teamu KTM, który pozostaje niepokonany w najsłynniejszym rajdzie od 2001 roku!

Matthias Walkner udowodnił, że wyzwanie tego typu nie zawsze musi oznaczać bardzo szybkiej jazdy. Nawigacja i przemyślana strategia to droga do zwycięstwa. Losy tegorocznego Dakaru zostały rozstrzygnięte na dziesiątym etapie, podczas którego Austriak utrzymywał stałe, dobre tempo i skupiał się na nawigacji w korycie rzeki Belen. Wygrał etap i uzyskał przewagę 39 minut w generalce, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Van Beverena.

Fot. pinterest.es

Warto dodać, że Francuz stracił prowadzenie po nieszczęśliwym wypadku trzy kilometry przed metą. Van Beveren złamał obojczyk, doznał urazów klatki piersiowej i kręgosłupa. Tym samym zakończył Dakar.

Ostatnie trzy etapy, podczas których 31-letni Walkner utrzymywał stałą prędkość i dojeżdżał do mety w pierwszej dziesiątce, były pokazem jego taktyki. Nie szarżował mimo zmniejszającego się dystansu czasowego. To wystarczyło do zwycięstwa.

Polscy zawodnicy dojechali do mety w komplecie. Na 24 miejscu uplasował się Maciej Giemza, zawodnik Orlen Teamu. Maciej Berdysz ostatecznie zajął 57 lokatę, natomiast Paweł Stasiaczek był dwa oczka wyżej, na 55 miejscu.

%d bloggers like this: