Nowa norma bezpieczeństwa kasków? Jeszcze nie teraz, ale…

Dotychczasowa, europejska norma kasków (ECE R22.05), przestanie obowiązywać już za dwa lata. Co w zamian? Oczywiście nowa norma, znacznie bardziej restrykcyjna.

Prace nad nowymi wymaganiami dla kasków rozpoczęły się już jakiś czas temu. Obecnie organizacja Global Road Safety Partnership finalizuje cały proces. Norma o oznaczeniu ECE R22.06 uwzględni zmiany, który pojawiły się przez blisko dwie dekady obowiązywania starych przepisów. Chodzi między innymi o zagadnienie blend przeciwsłonecznych, systemów komunikacji i nowych rodzajów kasków.

Fot. myshowroom.tv

Inne zmiany to dodanie kolejnych punktów uderzenia. Dotychczas było ich pięć, natomiast według nowej homologacji uwzględnionych musi zostać kolejne cztery lub sześć (zależnie od typu kasku). Co to oznacza?

Dotychczasowy test kowadła oznaczał dla producentów konieczność zapewnienia odpowiedniej wytrzymałości kasku na uderzenie kowadła zrzuconego z wysokości 7,5 metra. Zgodnie z normą ECE R22.06 będzie to 5,5 metra oraz 8,5 metra – ponownie w zależności od typu kasku. Unormowane zostaną ponadto tzw. podwójne homologacje na kaski z otwartą lub zamkniętą przyłbicą.

Fot. Bell

Inna ciekawostka to testy wytrzymałości na przyspieszenie obrotowe. Rotacja będzie badania za pomocą imitacji ludzkiej głowy z zainstalowanymi zestawem akcelerometrów i czujników prędkości kątowej. Norma ECE jest uznawana przez ponad 60 krajów na świecie.

%d bloggers like this: