Gigantyczny spadek sprzedaży motocykli w Anglii. To efekt Brexitu?

Sprzedaż nowych motocykli w Wielkiej Brytanii  spadła w grudniu  o połowę w porównaniu do grudnia 2016 roku. Dane z Motorcycle Industry Association (MCIA) są jednoznacznie – całkowita liczba nowych rejestracji motocykli (jest to najlepsza wskazówka dotycząca sprzedaży) – spadła w grudniu aż o 51,3%!

Jest to największy spadek w każdym z 12 miesięcy ubiegłego roku, a także gwóźdź do trumny podsumowania rocznego, które również jest niewesołe. Klienci kupili o 18,5% mniej motocykli niż w 2016 roku, co oznacza 22 000 maszyn, które pozostały w salonach dealerów. W sumie w ubiegłym roku do klientów trafiło 96 973 motocykli, natomiast w 2016 było ich 118 976 sztuk.

Bonneville Bobber 2017. Foto: Triumph

Powyższe dane nie obejmują motorowerów, których sprzedaż spadła w grudniu jeszcze bardziej, bo aż o 59,1%, natomiast w całym roku o 11,6%.

Motorcycle Industry Association (MCIA) wskazało również na powód drastycznych spadków. Według MCIA decydujące znaczeni na zaufanie konsumentów i ich aktywność miał wpływ Brexitu oraz wprowadzenie nowych, rygorystycznych limitów emisji spalin.

Prawdopodobnie w bieżącym roku sytuacja ulegnie poprawie, ale pewność będzie można uzyskać dopiero po wynikach pierwszego kwartału 2018.

%d bloggers like this: