Poduszki powietrzne obowiązkowe. Nowe regulacje w MotoGP, Moto2 i Moto 3

Nowe przepisy na sezon 2018 przewidują, że wszystkie trzy klasy wyścigów wymagają użycia systemów poduszek powietrznych. Wiele zespołów MotoGP od prawie dekady stosuje kombinezony z poduszkami powietrznymi, ale do tej pory ich użycie było całkowicie dobrowolne.

Dzięki nowemu oficjalnemu orzeczeniu organu zarządzającego Fédération Internationale de Motocyclisme, poduszki stają się obowiązkowe w całym świecie MotoGP, Moto 2 i Moto3 na sezon 2018. Wszyscy licencjonowani zawodnicy będą musieli nosić kombinezony wyposażone w system poduszek powietrznych, przez cały czas, podczas każdej sesji.

Nowe przepisy wymagają również, aby każdy system przeszedł serię rygorystycznych testów, które zagwarantują, że urządzenie spełnią wszelkie przepisy i standardy bezpieczeństwa.

Fot. motoryracing.com

Wspominane standardy są bardzo rygorystyczne. Obejmują one takie zagadnienia jak części ciała, które muszą być pokryte przez system, czasy uruchamiania, opcje zasilania, a nawet ewentualne przypadki nieuzasadnionej aktywacji.

Istnieją tylko dwa wyjątki od nowych zasad – zawodnicy z dziką kartą oraz rezerwowi riderzy nie muszą ścigać się w strojach z poduszkami powietrznymi, ale tylko podczas pierwszych dwóch wyścigów. Dla większości zespołów nowe zasady nie będą problemem, ponieważ stosowne procedury już mają wdrożone, na przykład Alinestars ma 26 zawodników we wszystkich trzech klasach. Każdy z nich jeździ s system poduszek powietrznych firmy Techair.

Dobrą wiadomością dla zwykłych motocyklistów jest to, że masowe przyjęcie się systemów poduszek powietrznych w sportach motocyklowych będzie skutkować spadkiem cen tych systemów w kombinezonach „cywilnych”. Oczywiście nie stanie się to w ciągu jednego tygodnia, albo miesiąca, ale w perspektywie kilku lat raczej na pewno.

%d bloggers like this: