Nie będziemy musieli wozić ze sobą dokumentów pojazdu? Jest na to szansa

Interpelacje w tej sprawie złożyli jeszcze w październiku ubiegłego roku trzej posłowie PIS. Wykazali w niej, że wszelkie niezbędne podczas kontroli dokumenty i tak są dostępne w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

W tej chwili zmianę przepisów uniemożliwia ustawa Prawo o ruchu drogowym, której zapis jasno określa obowiązek posiadania przy sobie dokumentów i okazywanie ich na żądanie uprawnionych organów. W przypadku braku dowodu rejestracyjnego i/lub prawa jazdy, kierowca ryzykuje mandat w wysokości 50 zł.

Fot. Inforiders

Aktualnie sprawę analizują urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości. Trudno jeszcze przesądzać czy zostanie ona rozwiązana po myśli kierowców, a obowiązek posiadania przy sobie dokumentów zniknie.

Przypomnijmy, że na podobne rozwianie zdecydowała się niedawno Litwa. Kierowcy naszego wschodniego sąsiada nie będą już musieli wozić ze sobą dokumentów pojazdu i prawa jazdy. Podczas kontroli wystarczy, że okażą funkcjonariuszom dowód osobisty. Nowe przepisy wejdą na Litwie już w lipcu bieżącego roku.

%d bloggers like this: