5 przydatnych elektronarzędzi do twojego garażu

Dla większości motocyklistów garaż jest czymś więcej niż otoczoną ścianami przestrzenią, która służy do ochrony motocykla. To także, a często przede wszystkim, miejsce napraw i konserwacji stalowego rumaka. Wśród kolekcji narzędzi dobrze jest mieć akumulatorową wiertarkę oraz zestaw kompatybilnych z nią sprzętów. Jakich?

Oto krótka lista narzędzi, które bardzo ułatwiają życie i pracę. Każda duża firma oferuje znormalizowaną linię ręcznych elektronarzędzi, które działają na podstawie własnego, zastrzeżonego systemu ładowania. To podejście eliminuje problem z poszukiwaniem akumulatorów, które działają w szerokim zakresie akcesoriów. Oto pięć urządzeń, które warto mieć.

Kompresor akumulatorowy

Kompresor może okazać się jednym z najbardziej przydatnych narzędzi w Twoim arsenale, biorąc pod uwagę czas, który oszczędza. Sprawdzania ciśnienia w oponach najczęściej kończy się na regulacji. Oczywiście nie jest to trudne, ale po prostu i zwyczajnie upierdliwe.

Fot. materiały prasowe

W sprzęcie tego typu ustawiasz docelowe ciśnienie za pomocą przycisków i cyfrowego wyświetlacza, zakładasz zawór i pociągasz za spust. Kompresor automatycznie przestanie pompować po osiągnięciu zadanej wartości. Na dodatek nie musisz targać kabli z wtyczką, którą trzeba umieścić w gniazdku elektrycznym, bo urządzenie zasilanie jest akumulatorowo.

Tego typu urządzenia produkuje wiele firm. Niektóre wyglądają jak wiertarka akumulatorowa, np. Craftsman Cordless Inflator, ale można zakupić również w bardziej klasycznych kształtach, np. model Ryobi R181-0.

Elektryczne nożyce do blachy

Próbujesz ukształtować idealną osłonę reflektora lub błotnik? Formowanie metalu może być ciężką przeprawą, ale jest masz pod ręką parę nożyc, start powinien być łatwiejszy. Firma Dewalt ma w ofercie ciekawy sprzęt, który można zamocować w większości wiertarek udarowych 18-20V. Dzieki nakładce można ciąć blachę, również falistą, stalowe siatki, drut i wiele innych. Końcówka wyposażona jest w sześciokątny trzpień ¼ cala, a cała głowica obraca się o 360 stopni w celu ułatwienia życia użytkownikowi.

Fot. DeWalt

Przy okazji warto rozważyć zakup elektrycznych nożyc do blachy. W handlu dostępnych jest wiele urządzeń, oczywiście czym wyższa moc, tym wyższa cena. Ważna jest również ilość skoków na minutę i oczywiście dopuszczalna, maksymalna grubość cięcia stali oraz aluminium.

Dla przykładu Makita JS1000 bez problemu poradzi sobie ze stalą o grubości 1 mm i aluminium 2,5 mm, a nożyce Graphite 59G402 tną stal o grubości 2,5 mm. Należy tylko zwrócić uwagę, że solidniejsze sprzęty są również znacznie cięższe, a to oznacza, że operowanie nimi robi się trudniejsze.

Latarka akumulatorowa

Latarka to jeden z tych sprzętów, który jest po prostu nieodzowny w garażu motocyklisty. Niestety jeśli zakupisz zdecydujesz się na tani wariant, masz właściwie 50 procent szans na to, że kiedy wyciągniesz latarkę z szuflady, nie będzie działać. Dlaczego zatem nie zainwestować w sprzęt, który daje Ci gwarancję, że będzie działać praktycznie zawsze?

Fot. materiały prasowe

Opcja jak zwykle jest dużo. Możesz wybrać sprawdzony solidny model firmy Black&Decker, który współpracuje z serią akumulatorów przeznaczonych dla wiertarek akumulatorowych. Latarka zapewnia 70 lumentów w oparciu o diody LED, co zapewni Ci światło przez 11 godzin pracy zanim będziesz musiał ponownie naładować akumulator.

Oczywiście możesz poszukać latarki, która będzie kompatybilna z akumulatorem twojej wiertarki. Chodzi bardziej o uniwersalność tego rozwiązania, które likwiduje stały problem wyczerpanych baterii.

Piła szablasta

Co jest lepsze niż poręczna piła szablasta? Kolejny sprzęt, który można używać bez kabli, ideale narzędzie jeśli potrzebujesz dostać się zębami piły w trudno dostępne miejsce, a takich w motocyklach jest bez liku.

Fot. Makita

Urządzeń tego typu jest sporo. Podobnie jak w przypadku innych elektronarzędzi, ważna jest moc, prędkość skokowa i masa. Warto jeszcze zwrócić uwagę, aby chwyt brzeszczotu był uniwersalny. Dobrze również, jeśli piła ma walizkę transportową. Przykładowo model Einhell TH-AP 650 E ma zadowalającą prędkość 3000 1/m, moc 650 W i masę nieco poniżej 3 kg.

Radio akumulatorowe

Muzyka łagodzi obyczaje, dlatego nie zapominajmy o tle muzycznym podczas pracy w garażu. Okazuje się, że producenci narzędzi mają w ofercie również coś dla melomanów grających najczęściej za pomocą młotka i przecinaka.

Fot. Makita

Radio do garażu musi być solidne, i tak właśnie wariant ma w swojej ofercie Makita. Model DMR 107 jest odporny na upadki i uderzenia, poradzi sobie jeśli wpadnie do wody (klasa izolacji IP64). Radio posiada gumowany uchwyt przestawiany o 90° oraz podświetlany wyświetlacz cyfrowy. DMR 107 wyposażono w 2-głośnikowy system stereo.

Ponadto istnieje możliwość zasilania z dwóch źródeł: prostownika lub akumulatora. Producent zapewnia, że radio jest kompatybilne z nowymi akumulatorami Li-Ion 10,8 V CXT, oraz że może być używane jako głośnik stereo po podłączeniu innego źródła dźwięku.

%d bloggers like this: