5 najlepszych kamer dla motocyklisty

Niestety jakość idzie z ceną, a więc nasze zestawienie obejmuje głównie modele, które solidnie nadwyrężą Twoje zasoby gotówki. Za to gwarantują świetną jakość obrazu i mają inne cechy, które motocyklistom są szczególnie przydatne.

SENA 10C Bluetooth Intercom & Camera

Imponujący zestaw, niestety także pod względem ceny. Sena 10C z interkomem i kamerą 1080p Full HD jest jedną z najdroższych kamer z naszego zestawienia, ale nie bez powodu. Ten niesamowity sprzęt jest w stanie nie tylko zapewnić 2 godziny nagrywania w Full HD, ale pozwala także słuchać radia FB z alarmami RDS lub podłączyć do niego smartfon i słuchać własnej muzyki podczas jazdy.

Sena 10c. Foto. Sena

To nie wszystko, bo zestaw ten można nawet sparować bezpośrednio z nawigacja satelitarną, aby uzyskać głosowe instrukcje podczas jazdy. Mówiąc inaczej, Sena 10C to nie tylko sposób na nagrywanie wideo podczas jazdy, ale również świetny sposób na cieszenie się podróżą. Zestaw można wyposażyć w bezprzewodowego pilota mocowanego do kierownicy.

Sena  ma możliwość parowania z interkomami innych producentów. Sterowanie możliwe jest za pomocą smartfona dzięki specjalnej aplikacji. Urządzenie posiada wyjście Micro HDMI oraz gniazdo na kartę MicroSD.

Cena 1376 zł. Kamerę kupisz w 4bikes.pl

GoPro Hero 5 Black

Obecnie najdroższa, ale i najlepsza kamera sportowa, to następca prezentowanej „piątki”, model GoPro 6. Realna różnica w cenie pomiędzy wersją 5 i 6 może wynieść nawet ponad 1000 złotych. (Hero 6 kosztuje 2399 zł). W praktyce zmiany pomiędzy tymi modelami sprowadzają się do nowego procesora (więcej FPS, lepsze ISO, low light) i… właściwie to wszystko.

GoPro Hero 5 Black. Fot. GoPro

No ale 4k w 60 FPS robi różnice, tylko powstaje pytanie czy poza maniakami jakości, ktoś będzie obrabiał te potężne pliki o kosmicznej jakości. Może tak, może nie, ale dla motocyklistów wystarczy nawet GoPro 4. Chociaż nie, bo sensowa stabilizacja zaczyna się od wersji 5. Czyli znowu wracamy do piątki.

GoPro Hero5 zapewnia sterowanie głosem, jest w pełni wodoodporna i ma ważną dla nas wspomnianą, zaawansowaną stabilizację obrazu. Świetnym pomysłem jest także opcja zapisu w chmurze (GoPro Cloud) – możesz więc udostępniać wideo i zdjęcia z dowolnego miejsca na świecie. Zapis zawiera nawet lokalizację GPS.

Niezależnie czy mówimy o wersji 5, czy 6, kamera GoPro Hero to spory wydatek, ale też solidna marka i znakomita jakość. No i bez problemu znajdziesz dziesiątki mocowań, uchwytów i innych akcesoriów do tego sprzętu. Na dodatek w dobrych cenach.

Cena 1099 zł. Kamerę kupisz w eglobalcentral.pl

Drift Ghost 4K

Świetna kamera brytyjskiego producenta, którą zaprezentowano na targach IFA 2016 w Berlinie. Najciekawszy jest aerodynamiczny kształt kamerki oraz podwójny mikrofon, przedni i tylny, który umieszczono w tym miejscu w celu redukcji hałasu i szumu wiatru.

Drift Ghost 4K. Fot. Drift Innovation

Ghost 4 również nagrywa w 4K, tyle że w 30 FPS, a nie 60 FPS – jak w modelu GoPro 6. Oczywiście można też szaleć w Full HD, czyli 1080p, w 120 FPS.

Wbudowana bateria o pojemności 1500 mAh umożliwia ok. 1,5 godziny nagrywania w 4K i 3 godziny w Full HD. W momencie, gdy chcemy powiększyć sobie baterię lub zamontować ekran LCD – nic prostszego, Ghost 4K to pierwsza kamera DRIFT w historii posiadająca budowę modułową. Oznacza to, że w zestawie z kamerą znajduje się dodatkowy moduł pozwalający powiększyć baterię do 2000mAh, co stawia Drifta w czołówce najdłużej pracujących kamer.

Ghost ma także stabilizację obrazu, również cyfrową, ale dobrze ocenianą w testach. Na dodatek działa ona również w trybie Full HD. Jeszcze jedna cenna cecha tego sprzętu to tryb Auto Low Light, który zapewnia płynne przejścia w razie zmiennych warunków oświetleniowych.

Sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji oraz dwukierunkowego pilota Bluetooth, który znajduje się w zestawie z kamerą. Sprzęt jest oczywiście wodoszczelny, możesz go wysłać na głębokość 60 metrów i nadal będzie działał.

Cena 1347. Kamerę kupisz w wideorejestratory24.pl

SJCAM SJ6 Legend

SJCAM to chińska odpowiedź na GoPro, ale na bardzo dobrym poziomie. Trzeba tylko uważać, bo Chińczycy mają problem z podrabianiem swoich podróbek, dlatego trzeba pięć razy upewnić się, że kupujemy produkt firmy SJCAM, a nie klona. SJCAM Legend to stosunkowo tania kamera o bardzo dobrych parametrach, mniej więcej na poziomie GoPro 4.

SJCAM SJ6 Legend. Fot. SJCAM

Główna zaleta SJCAM Legend to dobrej jakości elektronika. Chodzi głównie o 16-megapikselowy sensor obrazu Panasonic MN34120PA oraz 7-warstwową soczewkę obiektywu o przesłonie F/2.5 i kącie widzenia aż 166 stopni. Sprzęt umożliwia pracę w 4K i 24 FPS (niestety z interpolacją) oraz 2K przy 30 FPS. Naszym zdaniem w większość wypadków i tak wystarczy Full HD, czyli 1080p w 60 klatkach na sekundę (FPS).

Najważniejsze zmiany względem starszej wersji to dotykowy wyświetlacz główny wraz z dodatkowym wyświetlaczem kontrolnym z przodu obudowy. Ponadto pojawił się moduł Bluetooth / WiFi pozwalający na współpracę z pilotem zdalnego sterowania. Jako pierwsza kamera marki SJCAM, model SJ6 Legend współpracuje także z mikrofonem zewnętrznym.

W porównaniu do konkurencji Legend dysponuje doskonałym systemem zapewniającym równowagę nagrań. Wbudowany żyroskop wspomagający funkcję stabilizacji obrazu minimalizuje efekt drgań i wstrząsów. Kamerką można sterować bezprzewodowo przez Bluetooth i WiFi. Za pomocą dostępnej bezpłatnie aplikacji SJCAM Zone możliwa jest kontrola kamery z poziomu smartfonu/tabletu oraz błyskawicznie udostępnianie filmów i zdjęć znajomym.

Jedynym poważnym minusem SJCAM Legend jest stosunkowo mały akumulator 1000 mAh, chociaż wystarcza on do nagrywania w trybie Full HD przy 60 FPS na ok. 80-90 minut pracy. Za to cena mistrz.

Cena 575 zł. Kamerę kupisz w vat19.pl

Sony Action Cam FDR-X3000

Kamerka Sony trafiła do naszego małego zestawienia głównie za sprawą doskonałej stabilizacji, która w Sony zwie się Balanced Optical SeadyShot. To bardzo zaawansowany system, w którym stabilizowany jest układ optyczny oraz sensor. Mówiąc inaczej to stabilizacja optyczna, mechaniczna i cyfrowa. Na dodatek system działa także w trybie 4K (a także 1080p i 720p), co jak wiadomo, wcale nie jest normą.

Sony Action Cam FDR-X3000. Fot. Sony

Minus należy się natomiast za to, że Sony nie ma 4K przy 60 FPS. Nie i już. Do wyboru mamy 4K przy 30 FPS lub Full HD przy 60 FPS. Drugą wielką zaletą Sony jest optyka marki Zeiss. To świetny obiektyw Tessar o świetle f/2.8. Kamera Sony X3000 wyposażona jest w matrycę o rozdzielczości 8,2 megapiksela. Jest to sensor Exmor CMOS wykonany w technologii BSI, o przekątnej 1/2.5 cala.

Komunikację zapewnia Bluetooth, Wi-Fi i NFC. Obudowa kamery jest jedynie odporna na zachlapania, ale producent dołączył do zestawu solidniejszy wariant podwodny, który umożliwia nurkowanie do 60 metrów – to powinno wystarczy nawet na największą ulewę.

No i jeszcze dodajmy wbudowaną funkcja GPS znaną z poprzednich modeli. Podczas korzystania z funkcji Action Cam Movie Creator można dodać do filmu śledzenie lokalizacji i prędkościomierz. Dzięki temu funkcja nakładania danych GPS na wideo może odczytać różne informacje i generować drugi plik wideo, który wyświetla np. dane o prędkości. Piękna sprawa.

Cena 2099 zł. Kamerę kupisz w olele.pl

%d bloggers like this: