Dowód osobisty zamiast prawka? Tak to będzie działać na Litwie

Kierowcy na Litwie od połowy 2018 roku nie będą musieli już martwić się o pozostawione w domu dokumenty samochodu i prawo jazdy. Podczas kontroli wystarczy, że okażą funkcjonariuszom dowód osobisty. Dlaczego nie możemy w ten sposób ułatwić sobie życia w Polsce?

Według litewskich polityków, wożenie ze sobą kilku dokumentów jest niepotrzebne i zbyteczne. Przepisy, które umożliwią naszym wschodnim sąsiadom pozostawienie dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy w domu, zaczną obowiązywać już od lipca.

Foto: Policja

Wszystkie wymagane informacje dotyczące pojazdu i kierowcy i tak są już obecnie dostępne w formie elektronicznej, do której policja na natychmiastowy dostęp. Papiery właściwie do niczego nie były potrzebne, a skoro tak, kierowcy równie dobrze mogą posługiwać się samym dowodem osobistym.

Podobne rozwiązanie na pewno mogłoby również funkcjonować w Polsce, tyle że wciąż nie mamy systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców z prawdziwego zdarzenia. Uruchomienie CEPiK 2.0 na początku listopada ubiegłego roku skończyło się ogólnym paraliżem, ręcznym rejestrowaniem pojazdów i innymi problemami.

Zmiany poszły w kierunku zwiększonej kontroli nad procesem badań technicznych, oraz dodatkowych danych w rodzaju informacji o zabezpieczeniach na pojeździe, na przykład zajęciu przez organ egzekucyjny. O rozwiązaniach ułatwiających życie kierowcom na razie możemy pomarzyć.

%d bloggers like this: