Pięć motocyklowych książek mijającego, 2017 roku

Za kilka dni definitywnie pożegnamy 2017 rok. Oto pięć książek bliższych lub nieco dalszych motocyklowej tematyce, które pojawiły się w bieżącym roku. Są różne, ale łączy je temat motocykli, historii i emocji, które budzą. Zima to dobry czas, aby zanurzyć się tych opowieściach…

Motocykle

Motocykl nierozerwalnie związany jest z namiętnością, bezpośrednim kontaktem z otoczeniem i adrenaliną – doznaniami, jakie swemu kierowcy może dostarczyć ten niestabilny z natury pojazd. Motocykl jest także obiektem kultu, dziełem sztuki stworzonym do podziwiania go, ulepszania i troszczenia się z należytą starannością. Motocykl liczy dziś ponad sto dwadzieścia lat, a przez dekady pojawiło się wiele modeli, które obecnie uważane są za kultowe, przełomowe dla techniki motoryzacyjnej, lub wyjątkowe w inny sposób.

Bartosz Zakrzewski zebrał siedemdziesiąt kultowych modeli motocykli i zaprezentował je na wspaniałych ilustracjach. „Motocykle” to jednak nie tylko zdjęcia, ale również ciekawe opisy techniczne i inne dane przedstawionych maszyn.

Najniższa cena: 34,97 zł w aros.pl

Motocykle WSK

To rzeczywiście wydanie z 2017 roku, ale jednocześnie już trzecia odsłona rewelacyjnej książki Henryka Załęskiego. Autor przybliża czytelnikowi fakty i ciekawostki o motocyklu, który miał kontynuować tradycje przedwojennego Sokoła.

W wytwórni WSK projektowano motocykl o nazwie… Sokół. Był to atrakcyjny model – WSK M30 “Sokół”. Niestety, pozostał w fazie prototypu, bowiem zakończono produkcję motocykli w Polsce. Znak firmowy WSK nosiło przeszło dwa miliony jednośladów, które dla wielu były jedyną szansą na zetknięcie z motoryzacją. O motocyklu WSK marzyło wielu młodych ludzi, później, często wyszydzane, wueski powoli znikały z naszych dróg.

Książka Henryka Załęskiego to pozycja nie tylko dla miłośników dawnej motoryzacji pragnących przywrócić świetność swojej wuesce, ale na pewno opracowana właśnie z myślą o wielbicielach marki. Zawiera opisy ostatnich prototypów WSK M26 i M30, zasady eksploatacji i obsługi z silnikami o pojemności 125 cm3 i 175.

Najniższa cena: 28.06 zł w naukowa.pl

Ubuntu. Motocyklowa odyseja samotnej kobiety przez Afrykę

Heather Ellis trudziła się niejedną profesją. Pracowała m.in. jako technik bezpieczeństwa, kurier motocyklowy oraz dziennikarka. Obecnie mieszka nieopodal Melbourne. Dzieli swoje zajęcia pomiędzy tworzenie drugiej części Ubuntu oraz pracę dziennikarską jako freelancer. Jest też zawodową mówczynią, ale przede wszystkim kocha jazdę motocyklem.

A gdyby tak porzucić wszystko i przejechać samotnie motocyklem przez Afrykę? Heather Ellis miała 28 lat, kiedy w jej głowie pojawiła się szalona myśl, aby udać się na motocyklową wyprawę po Afryce. Nieważne, że nigdy wcześniej nie wybrała się na tak długodystansową eskapadę, ani że nigdy nie była w Afryce. Zaledwie rok później znalazła się w porcie w Durbanie, skąd wyruszyła wierną Yamahą TT600 w przygodę życia.

Ellis zdobywa góry Ruwenzori i Kilimandżaro. W ciągu 15 miesięcy przemierza 19 krajów i pokonuje 42 000 kilometrów. Pozostawiając za sobą tumany piachu, gna przez pustynie północnej Kenii. Na każdym etapie podróży pomaga jej lokalna ludność, której przedstawiciele uczą Heather na czym polega duch ubuntu – uniwersalna więź przyjaźni i współistnienia.

Najniższa cena: 24.23 zł w znak.com.pl

SHL-ką przez Gołoborze

To już trzecie, zmienione i rozszerzone wydanie, w którym odnajdziemy liczne fakty z historii i informacje o motocyklach SHL. „SHL-ką przez Gołoborze” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich pasjonatów jednośladów, szczególnie tych darzących sentymentem dawną markę.

Na kolejnych stronach poznać można m.in. historię fabryki Huta Ludwików SA i produkowanych przez nią pojazdów i maszyn, w tym głównie motocykli SHL od roku 1938 do końca produkcji w 1970 r., prezentacji kolejnych produkowanych modeli turystycznych (SHL 98 Villers, SHL M-04 i pokrewne, SHL M-06, SHL M-11, SHL M-17 Gazela), prototypów modeli drogowych i sportowych, a także szczegółowo opisanych modeli sportowych i ich osiągnięć w rajdach terenowych i wyścigach.

Ponadto książka zawiera ciekawostki z historii fabryki, SHL-ki w kabarecie, ówczesną modę motocyklową, historię zlotów motocykli SHL z lat 2001-2016. Najnowsze wydanie posiada bogato ilustrowane archiwalne zdjęcia i reklamy z archiwum fabrycznego oraz prywatnych zbiorów oraz wiele nieznanych danych produkcyjnych i szczegółów technicznych. Świetna pozycja na długie, zimowe wieczory.

Najniższa cena: 30 zł w kieleckietowarzystwonaukowe.pl

Życie, motocykle i inne niemożliwe projekty

Katarina Bivald to szwedzka pisarka młodego pokolenia (rocznik 1983) – już pierwsza książka autorki stała się w Szwecji absolutnym bestsellerem. W Polsce dostępne są cztery powieści Bivald, a najnowszą z nich jest właśnie „Życie, motocykle i inne niemożliwe projekty”.

Anette Grankvist ma blisko 40-lat, a jej samotnie wychowywana córka właśnie wyjechała na studia do innego miasta. Anette powoli zdaje sobie sprawę, że poza pracą w lokalnym markecie, właściwie jedynie zabija czas – nie robi nic ciekawego, po prostu egzystuje. Kobieta postanawia to zmienić i zapisuje się na kurs jazdy na motocyklu, o czym marzyła od wielu lat. To zmienia w jej życiu dosłownie wszystko i prowadzi do nielichych komplikacji. Ale czy w życiu nie chodzi o to, aby smakować je w pełni i na wiele sposobów?

“Życie, motocykle i inne niemożliwe projekty”, to ciepła, pełna humoru powieść o miłości, przyjaźni i o tym, jak spełniać swoje marzenia – i mieć odwagę za nimi podążać.

Najniższa cena: 30,40 zł w soniadraga.pl

%d bloggers like this: