My się zimy nie boimy! Top 5 motocyklowych ładowarek

Aby akumulator motocyklowy był w doskonałym stanie, trzeba o niego dbać. Szczególna opieka należy mu się podczas chłodniejszych miesięcy, ponieważ zima to cichy morderca akumulatorów pozostawionych poza ciepłym domem. Oto pięć porządnych ładowarek, które pomogą Twojemu aku przetrwać zimę.

Dlaczego w zimie akumulator traci sprawność? W miarę zmniejszania się temperatury otoczenia reakcje chemiczne wewnątrz akumulatora tracą na intensywności i maleje przewodność elektrolitu. W rezultacie spada pojemność akumulatora, czyli jego zdolność do gromadzenia energii.

Całkowite wyczerpanie akumulatora jest bardzo groźnym dla niego zjawiskiem i dlatego nie wolno do niego dopuszczać. Ponadto w częściowo rozładowanym akumulatorze pozostawionym na mrozie może dojść do zamarznięcia i zniszczenia baterii.

Jeśli postanowiłeś pozostawić akumulator w motocyklu, a maszyna znajduje się nieogrzewanym garażu, powinieneś regularnie podładowywać baterię, albo jeszcze lepiej, wykorzystać prostownik z trybem podtrzymania, który sam dba, aby akumulator nie uległ rozładowaniu. Jeśli szukasz innych metod, zajrzyj do naszej tekstu pt. „Zimowanie motocykla. Jak to właściwie należy zrobić?

1. OXFORD OXIMISER 3X

Ładowarka przeznaczona do motocyklowych akumulatorów 12 Volt o pojemności od 1,2 Ah do 30 Ah oraz MF, WET, AGM i GEL. To profesjonalny prostownik który zapewnia prawidłową metodę ładowania niezależnie od typu akumulatora lub stanu naładowania. Dostępne są 3 odrębne tryby ładowania dla różnych typów akumulatorów.

Fot. Oxford

Prostownik zapewnia ładowanie główne od ok 0,80 A do 3,6 A w zależności od wybranych ustawień i wielkości akumulatora. Dzięki temu nadaje się do ładowania akumulatorów o pojemności od 4,0 do 125 Ah. Urządzenie obejmuje wszystkie akumulatory ołowiowe, kwasowe oraz AGM oraz do ładowania akumulatorów żelowych oraz lithium (lifePo4).

Cena ok. 350 zł. Ładowarkę można kupić m.in. pod tym adresem.

2. TecMate OptiMate 4 DUAL

Kolejna świetna ładowarka, ty, razem firmy TecMate. Prostownik przeznaczony jest do ładowania akumulatorów ołowiowych bezobsługowych, żelowych, Super MF, VRLA i specjalistycznych akumulatorów o pojemności od 2 do 50 Ah.

Fot. TecMate

Wersja 4 DUAL to ulepszona Optimate 4. Lepszy model posiada możliwość ładowania akumulatorów w pojazdach wyposażony w złącze 12V popularne dla modeli BMW z systemem CAN-bus (CAN). Nowa wersja “DUAL PROGRAM” umożliwia wpięcie ładowarki w magistrale CAN-bus motocykli jak BMW (za pomocą złącza zapalniczki motocyklowej – program 2 can bus) a także ładowanie pozostałych akumulatorów za pomocą standardowych złączy (program domyślny).

Posiada inteligentny program odzyskiwania + program odsiarczający TURBO . Specjalny program ładowania umożliwia optymalizację oraz weryfikację stanu baterii. Komunikacja z użytkownikiem odbywa się za pomocą 10 diod LED.

Cena ok. 270 zł. Ładowarkę można kupić m.in. pod tym adresem.

3. Oxford Oximiser 900

Znacznie tańsza, ale nadal porządna ładowarka dobrze znanej w środowisku motocyklistów marki. Prostownik obsługuje wszystkie rodzaje akumulatorów motocyklowych 12V, włącznie z typem MF, obsługuje baterie od 4Ah do 30 Ah i zapewnia dużą moc ładowania 900mA. Oczywiście urządzenie posiada funkcję zimowania akumulatora, co oznacza, że zainstalowany automat będzie dbał o włącznie lub wyłączanie trybu ładowania w razie potrzeby, bez obawy o przeładowanie akumulatora.

Fot. Oxford

Dobrym pomysłem jest zastosowanie czytelnego wyświetlacza informującego o stopniu naładowania oraz m.in. poziomie napięcia, natężenia ładowania, statusie ładowania. Oximister wyposażono w diodę podświetlającą ułatwiającą zlokalizowanie ładowarki w ciemnych pomieszczeniach.

Cena ok. 160 zł. Ładowarkę można kupić m.in. pod tym adresem.

4. TecMate OptiMate 2

Nieco mocniejszy od poprzedniego modelu prostownik, który umożliwia ładowanie akumulatorów 12V o pojemności od 3 do 96Ah. Prostownik przeznaczony jest do jednostek ołowiowych z korkami (standard), AGM/MF, GEL i akumulatorów ze spiralnymi celami.

Fot. TecMate

Ładowarka Optimate 2 to również automatyczna ładowarka z zimowym podtrzymaniem do ładowania baterii, oraz konserwacji akumulatorów w pojazdach używanych sezonowo. Całość jest okryta szczelną, solidnie wykonaną, wodoodporną obudową. Urządzenie posiada cztery etapy ładowania.

Optimate 2 posiada ponadto system odzyskiwania kondycji zaniedbanych baterii. Inteligentny mikroprocesor automatycznie wybiera najlepszy program i ustawia go do tak, by zoptymalizować wydajność baterii. Zaletą TECMATE jest ponadto długa żywotność sprzętu.

Cena ok. 210 zł. Ładowarkę można kupić m.in. pod tym adresem.

5. Datatool

Kolejny i zarazem ostatni mikroprocesorowy kombajn produkowany przez angielską firmą z wieloletnią tradycją i znajomością branży motocyklowej. Ładowarka Datatool nadaje się do akumulatorów kwasowo-ołowiowych standard oraz żelowych, zamkniętych oraz bezobsługowych o napięciu 12V.

Fot. Datatool

Urządzenie posiada cztery etapy ładowania cyklu ciągłym w celu zapewnienia pełnego naładowania akumulatora. Ładowarka informuje nas o kolejnych etapach dzięki diodom LED. Oczywiście sprzęt jest bezpieczny dla różnych okresów podłączenia, nawet przez cały rok. Dodatkowo ładowarka chroniona jest przed błędną polaryzacją i krótkimi skokami napięć w obwodzie.

Datatool posiada wbudowany regulator temperatury, który zapobiega przegrzaniu się ładowarki motocyklowej. Warto dodać, że obecnie Datatool ma w ofercie inny, nowszy model ładowarki, ale nie jest on na razie dostępny na polskim rynku.

Cena ok. 280 zł. Ładowarkę można kupić m.in. pod tym adresem.

%d bloggers like this: