Kobiety w Arabii Saudyjskiej będą mogły jeździć na motocyklach!

Arabia Saudyjska była dotychczas jedynym krajem na świecie, który zakazywał kobietom prowadzenia pojazdów mechanicznych, ale w ramach ambitnej reformy ogłoszonej przez króla Salmana, od czerwca przyszłego roku zakaz zostanie zniesiony.

Oznacza to jednocześnie, że kobiety wsiądą nie tylko za kierownice samochodów osobowych, ale również ciężarówek i… motocykli. Królewski dekret stanowi, że prawo jazdy będzie „równe” zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, jednak sprawy dotyczące kobiet kierowców, na przykład wypadki, będą przetwarzane w specjalnych ośrodkach prowadzonych przez kobiety.

Fot. alarabiya.net

Sytuacja kobiet w Arabii Saudyjskiej jest zła, zaledwie w ubiegłym miesiącu Światowe Forum Ekonomiczne uznało Arabię Saudyjską w swoim corocznym raporcie Global Gender Gap za siódmy najgorszy kraj dla kobiet na świecie.

W Arabii Saudyjskiej mężczyzna będący członkiem rodziny udziela kobiecie pozwolenia na naukę, podróżowanie i wykonywanie innych czynności. Dopiero tego lata kobiety uzyskały dostęp do trzech stadionów sportowych w kraju, a w tym miesiącu zniesiono dla płci pięknej zakaz wstępu do… kin.

Arabia Saudyjska próbuje ocieplić swój wizerunek na świecie. Według tamtejszych urzędników dopuszczenie kobiet do prowadzenia pojazdów wpłynie też pozytywnie na statystyki wypadków, które są najgorsze na świecie – na drogach codziennie ginie ok. 20 osób.

%d bloggers like this: