Jesteś dziewczyną i kupujesz swój pierwszy motocykl? Sprawdź, co musisz uwzględnić

Wybór pierwszego motocykla zawsze jest pewną niewiadomą, szczególnie dla dziewczyny, która nie miała ojca mechanika i nie spędziła dzieciństwa w warsztacie motocyklowym. Ale to nie znaczy, że jesteś bez szans.

Jest wiele czynników i spraw do rozważenia, a proces podejmowania decyzji może wydawać się szczególnie kłopotliwy, gdy Twoja znajomość tematu ogranicza się do kilkunastu godzin kursu prawa jazdy. Jeśli jednak posiadasz odpowiednie informacje, cała procedura będzie znacznie łatwiejsza i dokonasz odpowiedniego wyboru bez obaw.

Fot. guibingzhuche.com

Zazwyczaj, gdy podejmujesz decyzję o zakupie motocykla prosisz o pomoc i poradę przyjaciela, krewnego, ewentualnie korzystasz z wiedzy sprzedawcy. Wszystkie porady jakie uzyskasz, są w porządku – i prawdopodobnie sporo się dowiesz, ale opinie innych niekoniecznie muszą pasować do twoich potrzeb.

Kupno motocykla przypomina, pardon za porównanie, kupowanie butów. Musisz wziąć pod uwagę cztery sprawy: dopasowanie, typ, funkcję i finanse. Szpilki, sandały lub kalosze – wszystkie służą do chodzenia, ale realizują tę funkcję w różny sposób.

Dopasowanie – rozmiar ma znaczenie

Rozmiar ma znaczenie – twój i motocykla. Od wzrostu i wagi ważniejsza jest długość ramion i nóg. Kiedy wybierasz się po nowy motocykl, bardzo poważniej potraktuj kwestię wygodnej pozycji za kierownicą. Tak naprawdę najlepiej byłoby dostać maszynę na kilka godzin i wypróbować, bo kilka minut przymiarek w salonie nijak ma się do wielogodzinnych rajdów, które czekają cię w przyszłości.

Fot. guibingzhuche.com

Problem pogłębia się, jeśli kupujesz motocykl używany, którego nie dostaniesz do testów na dłużej. Dobrze jest rozejrzeć się po forach lub poszukać osób, które użytkują wybrany przez ciebie model motocykla. Dowiesz się od nich o mocnych i słabych punktach maszyny, a przy okazji uzyskasz bezcenne informacje odnośnie dopasowania do twoich wymiarów.

Inna dobra praktyka to próbowanie i testowanie jak największej liczby motocykli, aby poczuć i poznać różnice między nimi i stopień kontroli. Przede wszystkim rozważ i odpowiedź sobie na poniższe pytania:

• Czy możesz bez wysiłku postawić obie stopy na ziemi?
• Czy sięgasz do wszystkich instrumentów i elementów sterujących bez nadmiernego wyciągania się i pochylania? A może niektóre z nich są zbyt blisko umiejscowione i nie masz miejsca na swobodny ruch?
• Czy możesz obrócić kierownice w obu kierunkach bez nadmiernego dociążania?
• Czy stopa wygodnie sięga dźwigni hamulca?
• Czy Twoje dłonie bez problemu sięgają i obsługują dźwignie sprzęgła i hamulca?
• Jak odbierasz komfort siedzenia?

Więcej spraw do rozważenia odnośnie dopasowania:

Masa motocykla. Kiedy zapoznajesz się z motocyklem, zwróć uwagę, jak odbierasz jego masę. Czy możesz wyprowadzić go z garażu lub miejsca postojowego bez walki? Jeśli wydaje Ci się, że jest za ciężki, prawdopodobnie rzeczywiście jest dla ciebie za masywny. Być może potrzebujesz lekkiego motocykla w typie maszyny, na której kończyłaś kurs. Cięższe motocykle nie są najlepszym wyborem dla początkujących wielbicielek dwóch kółek.

Fot. guibingzhuche.com

Wielkość silnika. Silniki motocyklowe są zwykle określane pojemnością skokową w centymetrach sześciennych. Motocykle z dużymi silnikami – wszystko powyżej 500 cm3 – zwiększają ryzyko, że nauka będzie dłuższa, trudniejsza i niebezpieczniejsza.

Jeśli zdobywasz doświadczenie na dopasowanych motocyklu, czyli najczęściej o pojemności 500 cm3 lub mniejszej – masz większą szansę na właściwie doskonalenie swojego ciała i umysłu w zakresie obsługi motocykla. To między innymi wiedza o tym, jak bardzo przyspieszać, kiedy zmieniać biegi, jak balansować ciałem w zakrętach – żeby wymienić tylko kilka kwestii.

Aby uprościć naukę ważne jest, aby wybrać motocykl, którego rozmiar i moc mieszczą się w łatwych do ogarnięcia zakresach, co pozwoli Ci wyszlifować umiejętności i zyskać pewność siebie niezbędną zanim przesiądziesz się na większą maszynę.

Typ i funkcja

Zapoznaj się z różnymi typami motocykli, i nie mam na myśli marek. Sprawdź cruisery, turystyczne cruisery, maszyny sportowe i sportowo-turystyczne. Być może lepiej będziesz czuć się na motocyklu typowo miejskim, a może masz aspiracje do jazdy offroadowej? Każdy rodzaj motocykla ma inny cel i wygląd, natomiast kluczem jest funkcja lub przeznaczenie. Rozważ następujące pytania:

• Jaki jest twój plan na użytkowanie motocykla?
• Będziesz jeździć po okolicy? Dojeżdżać codziennie 20 kilometrów po autostradzie? Planujesz długie, weekendowe wycieczki?
• Czy potrzebujesz przestrzeni bagażowej? Będziesz przewozić różne rzeczy na motocyklu?
• Czy będziesz jeździć po utwardzonych drogach, drogach gruntowych lub na obu rodzajach podłoża?

Poświęć trochę czasu na zbadanie różnych typów motocykli, nie każdy ma swoją wersję dla początkujących. Najpierw musisz zdobyć doświadczenie na małym cruiserze, takim jak Honda Rebel, a dopiero później na solidniejsze maszynie w stylu Harley-Davidson Low Rider, by wreszcie przekonać się o mocy i silne potwora w rodzaju Harleya-Davidsona Street Glide.

Fot. guibingzhuche.com

Ta sama zasada dotyczy motocykla klasy adventure touring, który ma opony umożliwiające jazdę po asfalcie i łagodniejszych szutrach. Jeśli interesuje Cię ten rodzaj jazdy, powinnaś skupić się na małym, standardowym motocyklu w rodzaju Suzuki TU250, a dopiero później pomyśleć o czymś większym.

Finanse

Tak jak w przypadku każdego poważniejszego zakupu, pieniądze są jedną z podstawowych kwestii. Na co możesz sobie pozwolić, aby zdobyć swój pierwszy motocykl? Pamiętaj, że nie musi być to od razu maszyna Twoich marzeń. Jeśli opanujesz emocje i poświęcisz czas, aby nauczyć się dobrze jeździć, prawdopodobnie będziesz mieć o wiele więcej frajdy z późniejszego zakupu docelowej maszyny.

Druga sprawa jest dosłownie i w przenośni bardziej bolesna. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że przynajmniej raz lub dwa położysz motocykl (z powodu błędów techniki, zbyt małej prędkości lub nawet podczas przetaczania lub parkowania). Między innymi, dlatego warto rozważyć zakup modelu, który nie jest tym wyśnionym, no i dobrze jest rozejrzeć się za często tańszymi zeszłorocznymi wydaniami.

Fot. guibingzhuche.com

Nie kupiłabyś drogiej pary butów do chodzenia po parku. Jeśli kupisz motocykl, który jest zbyt duży lub potężny, jak na poziom początkującej motocyklistki, możesz nie tylko zmarnować swoje pieniądze, ale także ryzykujesz życiem. Wybierz mądrze i ciesz się tym niezwykłym przeżyciem, jakim jest jazda na dwóch kołach. Powodzenia!

%d bloggers like this: