Moto Guzzi Concept V85 dla tych, którzy marzą o Dakarze

Podczas tegorocznych targów EICMA fabryka z Mandello del Lario zaprezentowała prototyp V85 z nowym silnikiem o pojemności 850 ccm. Motocykl, będący odpowiedzią na wzrastające zainteresowanie maszynami turystycznymi średniej klasy pojemnościowej, ma wejść do produkcji seryjnej w 2019 roku. Poza V85 Guzzi zademonstrowało trzy nowe wersje limitowane bestsellera V7 III oraz nowe malowania modelu V9.

Moto Guzzi Concept V85. Fot. Moto Guzzi

V85 ma być motocyklem o przyjemnym charakterze, lekki i łatwym w użytkowaniu. W 2007 roku Moto Guzzi wkroczyło na rynek dużych maszyn typu adventure prezentując Stelvio 1200. Motocykl był porównywany do innych maszyn klasy adventure-touring, takich jak BMW R1200GS i Yamaha Super Tenere, szybko zyskał też grono oddanych fanów.

Moto Guzzi Concept V85. Fot. Moto Guzzi

Niestety macierzysta firma Moto Guzzi, czyli Piaggio, postanowiła odpuścić Stelvio na rzecz Aprilia Caponord, podobno dlatego, że doprowadzenie silnika Stelvio 1200 do wymogów Euro 4 było zbyt kosztowne.

Moto Guzzi Concept V85. Fot. Moto Guzzi

Concept V85 zaprezentowany podczas EICMA 2017 bardziej przypomina enduro niż duży motocykl typu adventure. Aktualnie Guzzi bardzo oszczędnie wypowiada się na temat swojej nowej koncepcji. Wiemy tylko tyle, że motocykl znajduje się gdzieś pomiędzy rodzinami V7 i V9 oraz cruiserami Guzzi, takimi jak MGX-21, aby wypełnić lukę po odchodzącym Stelvio.

Moto Guzzi Concept V85. Fot. Moto Guzzi

Sercem V85 jest zaktualizowany v-twin o pojemności 850 cm3, pochodzący z V9. W typowym stylu Guzzi silnik umieszczono w lekkiej, stalowej ramie. Z przodu zamontowano odwrócony widelec o nieznanej proweniencji, z tyłu można dostrzec aluminiowy wahacz.

Moto Guzzi Concept V85. Fot. Moto Guzzi

W laurkach Guzzi na temat tej maszyny pojawia się wiele nawiązań do przeszłości, między innymi: „Ten motocykl jest przeznaczony do podróży w najczystszej postaci, przypominającej epickie rajdy lat 80., które stanowią dla niego punkt odniesienia. Motocykl dziedziczy tamten styl, urok, a co za tym idzie – emocje. Jednocześnie poza dalekobieżnymi trasami motocykl sprawdzi się również na krótszych dystansach, bo tak został zaprojektowany”.

Moto Guzzi Concept V85. Fot. Moto Guzzi

Guzzi dodaje jeszcze, że Concept V85 jest dla tych wielbicieli dwóch kółek, którzy nie przestają marzyć o rajdzie Dakar i tęsknią za motocyklem, który ożywia ducha przygody podczas ich codziennych podróży. Brzmi to bardzo pięknie, natomiast jak wyjdzie w praniu dopiero się przekonamy. Niestety nie wcześniej niż w przyszłym roku, i to bardziej w drugiej połowie.

%d bloggers like this: