Duży wzrost rejestracji pojazdów z napędami alternatywnymi. Czy rewolucja obejmie również motocykle?

Na razie klasyczne motocykle wydają bronić się przed elektrycznymi braćmi, którzy z roku na rok rosną w siłę. Ale czasy już się zmieniają, czego dowodzi choćby niezwykły sukces samochodów Tesli, ale również dane dotyczące naszego, lokalnego rynku pojazdów. Możemy je znaleźć m.in. w raporcie kwartalny PZPM i KPMG pt. „Branża motoryzacyjna”.

Otóż jedną z najciekawszych informacji prezentowanych w raporcie jest blisko 70-procentowy wzrost rejestracji od początku 2017 roku samochodów z napędami alternatywnymi. Polacy coraz częściej przesiadają się do tego typu aut, których od początku br. zarejestrowano 12 742 sztuki.

Foto: Zero Motorcycles

Rzeczywisty wzrost wyniósł 68,5% w stosunku do analogicznego okresu 2016 roku. Niezmiennie znacznie więcej pojazdów z napędem alternatywnym kupują klienci instytucjonalni, w ich przypadku odnotowano także większą dynamikę wzrostu (+68,9%).

„Pomimo tego, że wśród aut napędzanych paliwami alternatywnymi nadal zdecydowanie najpopularniejsze są hybrydy, które odpowiadają za 91,8% nowych rejestracji w tej grupie w trzecim kwartale, dynamicznie rośnie popularność samochodów elektrycznych. Od stycznia do września zarejestrowano ich 681 sztuk, czyli o 62,5% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku” – powiedział Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

Oczywiście kilka setek samochodów elektrycznych zakupionych w większości przez klientów instytucjonalnych, czyli po prostu firmy, nie można jeszcze nazwać wielkim sukcesem i przełomem, ale przecież jeszcze kilka lat temu tych pojazdów nie było na polskich drogach praktycznie wcale. To się zmienia, a tempo zmian cały czas rośnie…

%d bloggers like this: