Roboty nie są jeszcze gotowe do przejęcia świata. MOTOBOT przegrał z Valentino Rossi

MOTOBOT to zawodnik, o którym pisaliśmy już wiele razy. Prekursor Skynetu i zagłady świata przez Terminatorów, został zaprezentowany podczas Tokyo Motor Show dwa lata temu.

Opracowany przez Japończyków konstrukt jest humanoidalnym robotem, wciąż w fazie rozwoju, który ma za zadanie badać zachowanie motocykli w trudnych lub ekstremalnych warunkach. Chodzi tutaj zarówno o wysoką prędkość ponad 200 km/h, jak i nieprzyjazne warunki pogodowe i terenowe.

MOTOBOT Ver.1. Źródło: Yamaha

Robot nieprzypadkowo ma humanoidalne kształty i podobny do człowieka ciężar. Jego zadaniem jest symulowanie zachowania prawdziwego człowieka, jednak zamiast ciała ma niezliczoną ilość przewodów, elektroniki i czujników.

Przez dwa lata testów MOTOBOT został znacznie rozwinięty, a inżynierowi Yamahy nabrali takiej pewności co do jego osiągnięć, że zaproponowali pojedynek robot konta człowiek dziewięciokrotnemu motocyklowemu mistrzowi świata. Valentino Rossi przyjął wyzwanie.


Źródło: YouTube, Yamaha

Pojedynek odbył się w Thunderhill Raceway Park w Kalifornii. „The Doctor” pokonał maszynę wykręcając czas o 30 sekund lepszy od robota. Finalnie czas okrążenia Motobota wyniósł 115,5 s., natomiast Rossi potrzebował na tym samym dystansie zaledwie 85,74 s.

W rzeczywistości MOTOBOT jest wykorzystywany do ulepszenia technologii dla ludzi, takich jak kontrola trakcji.

%d bloggers like this: