Rossi wciąż szybszy od Motobota Yamahy, ale jak długo?

Motobot został zaprezentowany kilka lat temu podczas Tokyo Motor Show, ale technologia, której służy, wciąż jest rozwijana. Przyszłość, w której królują Motoboty, wyglądałaby przerażająco.

Foto: Yamaha
Foto: Yamaha

Mimo że zamiarem japońskiej firmy było pokazanie możliwości w zakresie systemów elektronicznych i nowoczesnych technologii, większość mediów motocyklowych odebrała rewelacje Yamahy jako zagrożenie dla stylu życia, który preferują zwolennicy dwóch kółek. No bo na zdrowy rozum, gdzie jest miejsce dla motocyklisty w konstrukcji, która usuwa z siodła człowieka?

Honor ludzi obronił swego czasu Valentino Rossi, legenda MotoGP, który zmierzył się z robotem Yamahy na torze. Rossi wykręcił na pętli Thunderhill Raceway doskonały czas 85,74 s., natomiast Motobotowi udało się ukończyć okrążenie na torze w Kalifornii w czasie 117,50 s.


Źródło: You Tube, Yamaha

Wynik Motobota może nie wydaje się imponujący, ale jeśli pomyślimy, że maszyna była pilotowana przez odrobinę krzemu i drutów, robi się mniej wesoło. Mówiąc inaczej, autonomiczny pojazd był wolniejszy od prawdopodobnie największego zawodnika motocyklowego wszech czasów o zaledwie 32 sekundy.

Pytanie brzmi, jak długo mistrz będzie opierał się maszynom? Szachowi arcymistrzowie też niegdyś kładli roboty na łopatki, ale do czasu…


Źródło: You Tube, Yamaha

%d bloggers like this: