Excelsior-Henderson na sprzedaż. Kto kupi dawną amerykańską markę?

Zazwyczaj na aukcjach motocyklowych można kupić pojedyncze sztuki dwukołowych dzieł sztuki. Znacznie rzadziej zdarza się okazja zakupu całej marki…

27 stycznia 2018 roku na aukcji Mecum w Las Vegas na sprzedaż wystawiona zostanie marka Excelsior-Henderson. Oferta obejmuje całą własność intelektualną, domeny internetowe i patenty.

Excelsior-Henderson był niegdyś częścią tzw. Wielkiej Trójki, czyli dominujących, największych amerykańskich marek, do których należały jeszcze Harley-Davidson i Indian. Excelsior-Henderson stanowił ważną część imperium Schwinn, ale w czasach Wielkiego Kryzysu, właściciele przedsiębiorstwa zdecydowali o zaprzestaniu produkcji motocykli na rzecz rowerów. Marka powróciła jeszcze na krótko w latach 90. XX wieku, co zakończyło się wyprodukowaniem około 2 tysięcy motocykli, a ostatecznie klapą.

1928 Excelsior Big Bertha Hillclimber. Foto: materiały prasowe

Dziś motocykle wyprodukowane w latach 30. XX wieku osiągają zawrotne ceny, zazwyczaj grubo powyżej 100 tysięcy dolarów. Excelsior Big Bertha Hillclimber z 1928 roku został na początku bieżącego roku sprzedany na aukcji Mecum za 117 500 dolarów, a Henderson Four z 1912 roku za 490 000 dolarów!

Ewentualny nabywca praw do Excelsior-Henderson będzie musiał podjąć ogromne ryzyko. Konkurencja jest duża, również na rodzimym, amerykańskim rynku, na którym panoszą się także obce, japońskie i europejskie marki.

Być może Excelsior-Henderson powinien rozwijać się raczej w kierunku marki butikowej lub motocykli będących uwspółcześnionymi wersjami dawnych przebojów firmy, niż stawać w szranki z potężnym Harleyem-Davidsonem i rosnącym w siłę Indianem. Pod koniec stycznia dowiemy się, kto zostanie nowym właścicielem Excelsior-Henderson.

%d bloggers like this: