Chcesz spać spokojnie? Zobacz 4 najmocniejsze kotwy motocyklowe

Przede wszystkim wyjaśnijmy sobie jedno, nie ma takiej kotwy lub mocowania, którego złodziej nie byłby w stanie wyrwać, przeciąć lub rozwalić. Chodzi wyłącznie o czas i środki, które musi zaangażować, aby sforsować zabezpieczenie. Dla złodzieja sprawa jest prosta. Czy warto podjąć ryzyko? Jeśli kalkulacja wychodzi na plus, zabiera się do roboty. Naszym zadaniem, jako właścicieli cennych motocykli, jest sprawić, aby przestępcy nie opłacało się ryzykować.

Najlepiej łączyć kilka systemów, czyli na przykład alarm motocyklowy z blokadą mechaniczną. Oczywiście można również pomyśleć o lokalizatorze, kamerze z czujką ruchu i innych bardziej zaawansowanych systemach. Możliwości jest wiele, natomiast solidna kotwa, to jedno z podstawowych zabezpieczeń, którego sforsowanie wymaga odpowiednich narzędzi, czasu i generuje hałas – a złodzieje bardzo go nie lubią.

Jeśli trzymasz motocykl w garażu, albo na „świeżym powietrzu”, montaż kotwy ma sens, trzeba tylko pamiętać, że tego typu zabezpieczenie powinno być osadzone w betonie odpowiedniej klasy. Zwietrzała wylewka, która bardziej przypomina piasek na plaży niż beton, z oczywistych względów nie nadaje się do montażu zabezpieczenia. Być może warto rozważyć instalację kotwy w ścianie, większość dostępnych modeli umożliwia montaż pionowy.

ANCHOR Force

Oxford to marka doskonale znana w środowisku motocyklistów. Początki marki sięgają lat 70. W 1973 roku grupka przyjaciół i pasjonatów dwóch kółek wpadła na pomysł założenia firmy oferującej akcesoria do motocykli. Nazwa firmy nawiązuje do słynnego uniwersytetu na którym założyciele firmy OXFORD się poznali.

W ofercie OXFORD znajduje się wiele zabezpieczeń zapewniających ochronę motocykla, natomiast do najsolidniejszych należy kotwa do betonu ANCHOR. Model ten posiada wytrzymały podwójny korpus przykręcany do podłogi lub ściany. Wykonany został oczywiście z hartowanej stali, co zapewnia mu wysoką odporność na uderzenia i przecinanie.

ANCHOR Force. Foto: OXFORD

Zestaw montowany jest na 4 metalowe dyble mocujące, a przy okazji zapewnia kompatybilność ze wszystkimi łańcuchami Oxford. Zastosowanie dwuwarstwowej konstrukcji zwiększa wytrzymałość na przecinanie, a zwłaszcza uderzanie. Cztery wspomniane śruby mocujące chronione są przed odkręceniem dzięki wciskanym w główkę kulkom łożyskowym oraz specjalnym kapslom maskującym.

Kotwa posiada certyfikat Solid Secure Motorcycle Gold, co może nie przestraszy złodzieja, ale gwarantuje wysoką jakość zabezpieczenia.

Cena ok. 190 zł. Produkt na stronie OXFORD.

OXFORD Docking Station

Kolejny produkt firmy OXFORD, tym razem jest to stacja dokująca mocowana do betonowego podłoża lub ściany. Docking Station to produkt bardzo masywny, świetna baza do przypinania pojazdu solidnym łańcuchem. Głównym element wykonano z grubej blachy oraz rygla trzymającego końcowe ogniwa łańcucha. Materiałem jest hartowana stal kuta.

OXFORD Docking Station. Foto: OXFORD

Warto zwrócić uwagę na wąsie przerwy pomiędzy prowadnicami rygla a ogniwami łańcucha, co uniemożliwia użycie narzędzi pozwalających na podważenie lub wyrwanie oczek. Konstrukcja gwaranuje zastosowanie łańcucha o średnicy oczka nawet do 16 mm. Podobnie jak w przypadku modelu ANCHOR, rozporowe śruby mocujące chronione są przed odkręceniem przez specjalne kulki łożyskowe. Dzięki powłoce antykorozyjnej kotwa jest całkowicie odporna na warunki atmosferyczne.

OXFORD Docking Station. Foto: OXFORD

Zamek wykorzystuje nowoczesną technologię pół-eliptycznych kluczy. Ciężar stacji wynosi aż 4,5 kilograma.

Cena ok. 360 zł. Produkt na stronie OXFORD.

Abus Granit WBA 100

ABUS jest niemiecką firmą działającą od 1924 roku, produkującą wysokiej jakości systemy bezpieczeństwa. Do grupy ABUS należą następujące przedsiębiorstwa: ABUS August Bremicker Söhne KG, ABUS Security-Center GmbH & Co. KG oraz ABUS Pfaffenhain GmbH. Na całym świecie grupa zatrudnia około 3000 pracowników. Zabezpieczenia motocyklowe stanowią tylko część oferty firmy, ale cieszą się dużą renomą ze względu na dobre wykonanie i jakość. Niestety produkty ABUS należą też do najdroższych.

Abus Granit WBA 100. Foto: Abus

Abus Granit WBA 100 to kolejny model, który można zamontować w podłodze lub na ścianie. Dzięki płaskiemu kształtowi i mocnej osłonie plastikowej montaż w podłodze garażu nie jest żadnym problemem. Najechanie kołem nie jest groźne ani dla koła, ani dla kotwy. To ma spore znaczenie, jeśli powierzchnia podłogi jest na tyle ograniczona, że nie można miejsca instalacji kotwy zupełnie wyłączyć z możliwości użytkowania.

Kotwa wykonana jest z hartowanej stali nierdzewnej, czyli stosowanie na zewnątrz jest również możliwe. Prześwit ucha wynosi 65 mm, co pozwala użyć wszystkie modele zapięć ABUS, a także praktycznie dowolny łańcuch innej firmy. Pręt hartowanego ucha ma średnicę 16 mm zapewniając dobrą ochronę przed przecinaniem i rozrywaniem. Waga całego modułu wynosi 2 kilogramy.

Abus Granit WBA 100. Foto: Abus

Przy prawidłowym montażu demontaż kotwy jest niemal niemożliwy, o czym warto pamiętać decydując się na to rozwiązanie. Stalowe kołki rozporowe mają średnicę 16 mm.

Cena ok. 350 zł. Produkt na stronie ABUS.

LUMA Solido Anchor II

LUMA to hiszpańska firma specjalizująca się w zabezpieczeniach do motocykli i rowerów. LUMA powstała w 1975 roku, obecnie jej produkty sprzedawane są na pięciu kontynentach. Najlepsze jest to, ze szefowie przedsiębiorstwa to aktywni motocykliści działający w społeczności wielbicieli dwóch kółek. Dzięki temu LUMA ma bezpośrednią styczność z klientem końcowym. Mówiąc inaczej, właściciele weryfikują efektywność i skuteczność swoich produktów poprzez dialog i współpracę ze stowarzyszeniami i klubami motocyklowymi. Takie podejście przynosi wymierne efekty.

LUMA Solido Anchor II. Foto: Luma

Kotwa stała LUMA Solido Anchor II wykonana jest z hartowanej stali i przytwierdzana do podłoża za pomocą 4 śrub, wkręcanych w stalowe dyble o średnicy 16mm. W zestawie dostarczone jest wiertło, dyble, śruby oraz 4 stalowe kulki, które należy wbić w gniazda na klucz imbusowy, aby uniemożliwić odkręcenie kotwy.

Solido Anchor II ma bardzo prostą konstrukcję, grubość ścianek wynosi aż 11 mm, a waga ponad 3 kilogramy (3100 g). Kotwa zaprojektowana specjalnie do użycia z łańcuchami i kłódkami z serii Solido, ale podobnie jak w przypadku innym prezentowanych zabezpieczeń, możliwe jest użycie dowolnego łańcucha.

Cena ok. 370 zł. Produkt na stronie LUMA.

LUMA Solido Anchor II. Foto: Luma
%d bloggers like this: