Samobalansujący motocykl Hondy dla… początkujących

Podczas 45. Tokyo Motor Show, które odbędzie się w dniach od 27 października do 5 listopada, Honda zamierza zaprezentować nowy motocykl elektryczny stworzony specjalnie z myślą o początkujących adeptach motocyklizmu.

Honda Riding Assist-e. Foto: Honda

Honda Riding Assist-e to elektryczny jednoślad, który charakteryzuje niski środek ciężkości i niewielka wysokość siedziska, ale najatrakcyjniejszą funkcją jest technologia samobalansująca zapewniająca równowagę. Niestety Honda nie podaje obecnie żadnych szczegółów dotyczących układu. Na szczęście pewne odpowiedzi możemy uzyskać ze zdjęć.

Honda Riding Assist-e. Foto: Honda

Na jednej z fotografii można dostrzec, że na wyświetlaczu pojawia się „Tryb 4”, co oznacza zapewne dostępną ich liczbę lub raczej, że programów jest przynajmniej cztery. Widzimy też oznaczenie stopni wychylenia maszyny, co może wskazywać, że jednostka jest konfigurowalna do interwencji przy określonym stopniu pochylenia i dezaktywacji w razie przekroczenia pewnej prędkości.

Honda Riding Assist-e. Foto: Honda

Wizualnie motocykl Hondy na pewno nie oczarowuje. Jednostronne ramię wahacza wydaje się nieproporcjonalnie duże, co może sugerować, że znajduje się w nim jakaś dodatkowa magia inżynierów Hondy. Także rama jest zbyt masywna jak na potrzeby osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z motocyklami.

Honda Riding Assist-e. Foto: Honda

Swoją drogą, czy początkujący rzeczywiście potrzebują wsparcia od Hondy? Przecież jeśli nauczą się, że motocykl sam zajmuje się powrotem do pionu i uniemożliwia większe wychylenie niż zaprogramowane, będą mieli wielkie problemy, aby jeździć bezpiecznie na motocyklach bez żyroskopu Hondy. Może o to chodzi, aby byli na nie skazani, albo to tylko takie hasło marketingowe.

Honda Riding Assist-e. Foto: Honda
%d bloggers like this: