Branża motoryzacyjna źródłem 24,4 mld zł rocznych wpływów do budżetu państwa

Obszary przemysłu i handlu, a także usług motoryzacyjnych odpowiadają bezpośrednio za 24,4 mld zł rocznych wpływów do sektora finansów publicznych (włączając ubezpieczenia społeczne i zdrowotne). Jak wynika z analiz KPMG do największego źródła tych przychodów należy zaliczyć podatek od towarów i usług. W 2016 roku całkowita wartośćVAT należnego wynikająca z działalności branży motoryzacyjnej wyniosła ok. 9,7 mld zł.

„W 2016 roku firmy z branży motoryzacyjnej odprowadziły łącznie około 1,7 mld zł podatku dochodowego od osób prawnych. Należny podatek od dochodów osób fizycznych uzyskanychw 2016 roku wyniósł około 1,4 mld zł” – powiedział Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

Foto: PZPM

„Z miejscami pracyw branży motoryzacyjnej wiąże się także 9,2 mld zł składekna ubezpieczenia społeczne i zdrowotne opłacanych przezpracodawców i pracowników, które także można traktować jako dochód sektora finansów publicznych. Ważnym źródłem wpływów budżetowych jest równieżpodatek akcyzowy, związany ze sprzedażą samochodów, który odpowiadał za 2,4 mld zł wpływów budżetowych” – dodał Michna.

Źródło: PZPM

%d bloggers like this: