Towarzystwa ubezpieczeniowe chcą podwyżki składki OC dla kierowców łamiących przepisy

Pomysł ubezpieczycieli, którzy ogłosili niedawno „Strategię poprawy bezpieczeństwa drogowego w Polsce”, może się ziścić. Przypomnijmy, że chodzi o nałożenie dodatkowych opłat na kierowców, którzy stale łamią przepisy, co oznaczałaby po prostu wyższą składkę OC.

W jaki sposób byłaby ustalana wysokość kwoty? Otóż firma wyliczy ją na podstawie liczby punktów karnych zebranych przez kierowcę. Towarzystwa ubezpieczeniowe wskazują, że takie rozwiązanie wpłynęłoby na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Mówiąc jeszcze inaczej, kierowcom opłacałoby się jeździć bezpiecznie.

Żródło: YT, StudioSpeed

Przeciwnicy powyższego rozwiązania wskazują na dwie sprawy. Po pierwsze, trudno uwierzyć w dobre intencje firm ubezpieczeniowych, skoro proponowane przez nie rozwiązanie oznacza de facto wyższe wpływy z OC.

Po drugie, aby ubezpieczyciel mógł sprawdzić czy kierowca ma na koncie punkty karne, musiałby uzyskać dostęp do bazy CEPiK. Dlaczego wrażliwe dane obywateli miałby być udostępnianie podmiotom komercyjnym, którymi przecież firmy ubezpieczeniowe bez wątpienia są?
Pozostaje nam nadzieja, że ministerialni urzędnicy nie podchwycą pomysłów towarzystw ubezpieczeniowych…

%d bloggers like this: