W Warszawie motocykle pojadą buspasami. Konieczne były specjalne testy

Zarząd Transportu Miejskiego Warszawy, który dotychczas blokował możliwość jazdy motocyklami po pasach wydzielonych dla miejskich autobusów, zmienił zdanie. Dzięki uporowi motocyklistów, urzędnicy zlecili zbadanie sprawy naukowcom z Politechniki Warszawskiej. Wnioski są jednoznaczne.

Na potrzeby badań motocykliści zostali wpuszczeni na dwa buspasy: na Trasie Łazienkowskiej i Radzymińskiej. Testy trwały od maja do września bieżącego roku, nad projektem czuwał dr inż. Andrzej Brzeziński, kierownik Zespołu Inżynierii Komunikacyjnej. W testach użyto m.in. kamer zainstalowanych na dwóch wymienionych trasach, celem analizy zachowań motocyklistów i ustalenia relacji zachodzących pomiędzy jednośladami, a autobusami komunikacji miejskiej.

Foto: materiały prasowe

Wnioski z badań są jednoznaczne. Motocykliści jeżdżą na buspasach bezpieczniej, natomiast do ewentualnych konfliktów dochodzi raczej na linii motocykliści – samochodziarze. W przypadku autobusów problem praktycznie nie występuje. Mówiąc inaczej, wpuszczenie motocykli na buspasy nie spowolni ruchu, natomiast podniesie poziom bezpieczeństwa. Według Igora Krajnowa, rzecznika ZTM, oznacza to, że zdecydowanie wzrasta prawdopodobieństwo korzystnej dla motocyklistów decyzji ratusza.

Warszawa byłaby kolejnym miastem, po Łodzi, Gdańsku i Krakowie, które udostępnia buspasy dla motocyklistów. Miejmy nadzieję, ze włodarze pozostałych miejskich aglomeracji wezmą przykład z wymienionych miast.

%d bloggers like this: