Gwiezdne wojny w padoku ekipy Aprilia Racing

Mechanicy Aprilia Racing wykorzystują zaawansowany system DAQRI Smart Helmet, aby przyspieszyć naprawdę motocykli w padokach.

Aprilia Racing zleciła firmie Realmore opracowanie oprogramowania, które obsługuje specjalny hełm, w celu wizualizacji zawartości AR, co ułatwia mechanikom pracę podczas przygotowywania i konserwacji wyścigowych motocykli.

DAQRI Smart Helmet. Źródło: piaggiogroup.com

Realmore wywiązało się z zadania, nowa technologia została użyta podczas ostatniego MotoGP we włoskim Misano (8-9 września). Dzięki AR mechanicy Aprilia mogą wizualizować treści związane z motocyklem, przedstawione w postaci infografiki, i reagować na nie w czasie rzeczywistym.

Hologram 3D prezentuje cały motocykl wraz z aktualizowanymi na bieżąco informacjami jak np. temperatura wody, oleju, opon. Są one uzyskiwane dzięki zestrojeniu oprogramowania z kamerą termowizyjną DAQRI.

DAQRI Smart Helmet. Źródło: piaggiogroup.com

Mechanicy mogą błyskawicznie ocenić stan poszczególnych komponentów w oparciu o holograficzną listę kontrolną, i na jej podstawie dokonać niezbędnych zmian lub napraw.

DAQRI Smart Helmet. Źródło: piaggiogroup.com

System umożliwia także komunikację i kontrolę ze strony głównego inżyniera, który może kontaktować się z mechanikiem i przesyłać mu bezpośrednio do wglądu ważne informacje o zakładanym czasie wyjazdu motocykla z padoku, wyliczenia dotyczące koniecznego do zatankowania paliwa (w kilogramach), itd.

DAQRI Smart Helmet. Źródło: piaggiogroup.com

Możliwości systemu są olbrzymie, szczególnie w sporcie tak wymagającym jak wyścigi motocyklowe, w których przewaga technologiczna ma często decydujące znaczenie. Na szczęście wciąż jeszcze są potrzebni żywi kierowcy motocykli, chociaż… Pamiętacie Motobota od Yamahy? No właśnie…

%d bloggers like this: