Harley-Davidson pozwany przez rząd, musi zapłacić 15 milionów dolarów

Amerykański gigant z Milwaukee będzie musiał wpłacić 12 mln dolarów kary i 3 mln dolarów na rzecz projektu ochrony środowiska. Chodzi o nieuprawnioną sprzedaż modułu Screamin Eagle Pro Super Tuners.

Urządzenia te były sprzedawane przez firmę jako części zamienne od 2008 roku. Ponadto w latach 2006 – 2008 pojawiły się jako dodatkowe akcesorium instalowane w kilku modelach motocykli. Ostatecznie aż 350 tysięcy urządzeń znalazło nabywców, zaś 12 tysięcy motocykli zostało sprzedanych z modułem na pokładzie.

Screamin Eagle Super Tuner Pro. Foto: Harley-Davidson

Moduł oferowany przez H-D został potraktowany przez Wydziału Ochrony Środowiska w Departamencie Sprawiedliwości jako urządzenie do ominięcia norm kontroli emisji spalin. Używanie Screamin Eagle Pro Super Tuners prowadzi do uwalniania szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza (przekroczenia dopuszczalnych norm). Chodzi głównie o tlenku azotu, który jest postrzegany jako źródło poważnych schorzeń u ludzi i jest współodpowiedzialny za dziurę ozonową.

Szef Wydziału Ochrony Środowiska w Departamencie Sprawiedliwości, zastępca prokuratora generalnego John C. Cruder, powiedział: „Każdy, kto produkuje, sprzedaje lub instaluje tego typu nielegalne produkty powinien zwrócić uwagę na sprawę Harleya-Davidsona i konieczność działań naprawczych, których musi się obecnie podjąć. Producenci takich urządzeń powinni natychmiast przestać naruszać prawo”.

Harley zaoferował odkupienie wszystkich pechowych urządzeń od dealerów i zniszczeni zapasów. Przedstawiciele amerykańskiej firmy twierdzą, że moduły miały być używane tylko na torze w konkurencjach sportowych, a nie na drogach.

%d bloggers like this: