Bajaj Auto wchodzi do Europy Wschodniej i łączy siły z Rometem!

Wielokrotnie pisaliśmy już o dynamice rozwoju indyjskich firm motocyklowych, choćby w tekście pt. „Indie przegoniły Chiny i zostały największym producentem motocykli na świecie”. Wskazywaliśmy również na liczne koneksje hinduskich potentatów z europejskimi firmami, na przykład w artykule pt. „Royal Enfield największym sprzedawcą motocykli na świecie? To może się zdarzyć”.

Nasze spekulacje o rychłym pojawieniu się wiodących indyjskich firm również we wschodniej Europie okazały się prorocze, bo właśnie dowiadujemy się, że Bajaj Auto i Romet zawiązały szeroko zakrojoną współpracę, a jej pierwszym efektem będzie sprzedaż i dystrybucja motocykla Dominar 400.

Bajaj Dominar 400. Foto: indiacarnews.com

Co ciekawe, nie chodzi wyłącznie o nasz lokalny rynek. Romet ma za zadnie wprowadzić Dominara do Polski i Europy Wschodniej w oparciu o własną sieć sprzedaży. Dla Romera współpraca z trzecim co do wielkości indyjskim molochem jest doskonałym posunięciem, szczególnie w odniesieniu do sukcesów jakie przyniosła zbliżona współpraca innym europejskim markom, np. Husqvarnie i KTM (o czym już pisaliśmy).

Dla nas, jako klientów i odbiorców, pojawienie się innego, dużego gracza, który jest w stanie zagrozić Chińczykom, to dobra informacja. Oba gargantuiczne kraje są w stanie wyprodukować miliony jednośladów w krótkim czasie, do tego znacznie taniej niż w Europie. Do tej pory nie mieliśmy praktycznie jak bronić się przed zalewem chińskich jednośladów. Pojawienie się drugiego gracza dysponującego podobnymi możliwościami musi doprowadzić do starcia między tymi siłami, a tam gdzie dwóch się bije, trzeci korzysta.


Bajaj Dominar 400. Źródło: YT, IndiaCarNews Studio

Chińczycy już jakiś czas temu przekonali się, że kosztów nie można obniżać w nieskończoność. Z równie potężnym konkurentem będą musieli walczyć gwarantując wyższą jakość produktów. Na tym polu wciąż jest wiele do zrobienia, a Hindusi to bardzo trudny przeciwnik. Robi się ciekawie…

Jednocylidrowy, chłodzony cieczą silnik Bajaj Dominar 400 wygeneruje 35 KM mocy. Motocykl ma pojawić sie w polskich salonach jeszcze w bieżącym roku w cenie 14 999 zł.

%d bloggers like this: