Czy to już koniec Suzuki Hayabusa?

GSX1300R Hayabusa, swego czasu najszybszy motocykl na świecie, a i dziś maszyna klasy jumbo superbike, prawdopodobnie przestanie być produkowana w 2018 roku. Według magazynu DriverSpark wskazuje na to raport Suzuki oraz California Air Resources Board (CARB) dotyczący zbyt dużej emisji spalin.

Suzuki Hayabusa 2017. Foto: Suzuki

Suzuki Hayabusa pojawiła się w 1999 roku. Motocykl błyskawicznie zyskał wielu zwolenników, bo był wygodny, stabilny i diablo szybki jak na jednostkę tego typu. Mimo odpowiedzi Hondy modelem CBR1100XX oraz Kawasaki, czyli legendarnym motocyklem Ninja ZX-12R, Suzuki Hayabusa znalazła się na szczycie jako najszybsza maszyna produkcyjna w XX wieku.

W 2008 roku jednostka przeszła lifting i zyskała mocy dzięki silnikowi o pojemności 1340 cm3. Mimo wszystko, konstrukcja była tak udana, że Hayabusa właściwie obroniła się przed poważniejszymi zmianami przez długie 18 lat swojej historii.

Suzuki Hayabusa 2017. Foto: Suzuki

Sytuacja Hayabusy jest niepewna, ale jeszcze nie przesądzona. O tym czy przetrwa dowiemy się najpewniej w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

%d bloggers like this: