Na Litwie koniec z egzaminami na placach manewrowych

Litewscy obywatele nie będą już jeździć po placyku szkoląc się na prawo jazdy kategorii B. Zmiany na razie nie objęły motocyklistów. Czy odejście od egzaminu na placu to dobry pomysł?

Każdy motocyklista, który swego czasu przeszedł przez cały proces nauki jazdy, doskonale pamięta nużące godziny kręcenia ósemek i zakrętów pomiędzy pachołkami. Jeśli w (niedalekiej) przyszłości tych zadań już nie będzie, prawdopodobnie skrócony zostanie także czas przebywania i nauki na placu.

Foto: Harley-Davidson

Zmiany w przepisach są wynikiem zaleceń międzynarodowej organizacji CIECA określonych już w 2009 roku. Chodzi o tzw. natural driving, czyli jazdę w warunkach możliwe naturalnych. Według badań CIECA manewry na placu są sprzeczne z tą koncepcją.

Ostatecznie i tak instruktor decyduje czy kursant jest już gotowy wyjechać na miasto z placu manewrowego, natomiast ograniczenie egzaminu do części praktycznej w ruchu ulicznym wydaje się dobrym posunięciem. Na pewno lepszym niż godziny nauki “tricków”, które pozwolą zdać “plac”.

%d bloggers like this: