Mercedes-AMG już nie jest współwłaścicielem MV Agusta

Mercedes-AMG nabył 25% udziałów słynnej włoskiej marki w 2014 roku. Najnowocześniejszy dział Mercedesa zajmuje się produkcją samochodów sportowych i wydawało się, że dobrze pasuje do marki MV, która była postrzegana jako „idealny partner motocyklowy” dla niemieckiego giganta. Jak to często bywa w przypadku włoskich partnerstw, romans był krótki.

Mercedes-AMG odsprzedał udziały firmie ComSar Invest z Rosji, która jest fragmentem Black Ocean, konsorcjum będącego własnością Timura Sardarowa – rosyjskiego miliardera. Co ciekawe, w czasie gdy Mercedes-AMG decyduje się na pozbycie akcji MV Agusta, czekamy również na ruch ze strony Audi (a właściwie Volkswagena) o pozbyciu się akcji Ducati.

MV Agusta F3 800 AMG. Foto: MV Agusta

Dlaczego Mercedes-AMG pozbył się MV Agusta? Przypomnijmy, że włoska firma boryka się z wielomilionowym długiem i wierzycielami, którzy domagają się spłaty wcześniejszych zobowiązań. W marcu bieżącego roku sąd w prowincji Varese uratował włoskiego producenta motocykli przed upadkiem, przyjmując że jego działania zmierzające do obniżenia kosztów i usprawnienia działalności są wystarczające, aby osiągnąć ten cel.

Porozumienie w sprawie ciągłości spowodowało zamrożenie długów spółki. Ponadto firma otrzymała potężny zastrzyk gotówki z funduszu inwestycyjnego Black Ocean, który odkupił akcje od Mercedesa. Niemiecki moloch branży samochodowej nie chciał dalej inwestować w MV Agusta, o ile nie uzyska pełnej kontroli nad MV. Na to nie dał zgody Giovanni Castiglione, a więc sprzedaż udziałów innemu inwestorowi była jednym rozwiązaniem.

MV Agusta F3 800 AMG. Foto: MV Agusta
%d bloggers like this: