Harley-Davidson MT500 to nie jest motocykl dla cywila

Nietypowa konstrukcja powstała we Włoszech a następnie trafiła do Wielkiej Brytanii. Na Wyspach Brytyjskich motocykl produkowała firma Armstrong-CCM z Bolton. MT500 miał ograniczone zastosowanie w Anglii, Kanadzie i Jordanii. Produkcję zatrzymano w 1987 roku, zaledwie w trzy lata po rozpoczęciu montażu tych maszyn. Skąd zatem w tej historii słynny Harley-Davidson?

Harley-Davidson MT500. Foto: bonhams.com

Otóż firma motocyklowa z Milwaukee kupiła licencję Amstronga MT500 w 1993 roku. Powodem, dla którego amerykański gigant podjął tę decyzję, była nadzieja pozyskania umowy wojskowej na produkcję maszyn dla armii Stanów Zjednoczonych, ale ponieważ oczekiwania wojskowych między czasie się zmieniły, szansa na złoty interes upadła.

Harley-Davidson MT500. Foto: bonhams.com

Większość maszyn MT500 wykonanych w fabrykach Harleya-Davidsona miała jedną specyfikację z uchwytami na kanistry po obu stronach maszyny – ich przeznaczeniem było przechowywanie paliwa lub wody. Innym ciekawym elementem wyposażenia była wodoodporna obudowa na karabin umieszczona po prawej stronie jednośladu. Przeznaczona była na broń typu karabin M16 lub podobną.

Harley-Davidson MT500. Foto: bonhams.com

MT500 napędzany jest przez niezawodny, jednocylindrowy, chłodzony powietrzem silnik Rotax o pojemności 500 cm3. MT500 nie ma elektrycznego startera. Jest to prosty mechaniczne motocykl zaprojektowany do celów wojskowych – choć do szerokiego zastosowani w armii nigdy nie doszło, bo amerykańscy wojskowi woleli wysokoprężne silniki diesla.

Harley-Davidson MT500. Foto: bonhams.com

W 100 procentach oryginalne egzemplarze MT500 w wersji Harleya-Davidsona bardzo rzadko trafiają na sprzedaż. Prawdopodobnie dlatego, że ich wartość szybko rośnie i właściciele niechętnie pozbywają się motocykli, licząc na dalszy wzrost ceny. Ostatni dotychczas aukcja dotyczyła modelu z 1999 roku, który został sprzedany w Las Vegas na początku bieżącego roku. Motocykl osiągnął cenę 18,400 dolarów (ok. 67 000 zł).

%d bloggers like this: